Strona główna 0_Slider Miasteczko rowerowe: Miasto zafundowało, ale nie potrafi utrzymać w dobrym stanie

Miasteczko rowerowe: Miasto zafundowało, ale nie potrafi utrzymać w dobrym stanie

0

Od kilkunastu lat najmłodsi mieszkańcy Świdnicy zasad ruchu drogowego w bezpiecznych warunkach mogli się uczyć w miasteczku rowerowym przy ul. Wałbrzyskiej, obok Szkoły Podstawowej nr 8. Plac z uliczkami i znakami drogowymi został urządzony przez miasto za pieniądze z budżetu. Dziś trudno uczyć się tu czegokolwiek. Szkoła sama musi sobie znaleźć 120 tysięcy złotych na remont.

W najlepszym stanie ze wszystkich znaków jest tablica informująca o tym, kto i z jakich funduszy urządził miasteczko rowerowe. Inicjował więc Zespół d/s Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a finansował Urząd Miejski. Na pytanie, kiedy to było i ile kosztowało, rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska najpierw odpowiedziała, że przed 2010 rokiem, ale kwoty nie podała. W kolejnej odpowiedzi ustaliła, że „miasteczko zostało utworzone w 2007 roku ze środków bieżących miasta. Ze względu na brak kompletnej dokumentacji nie jestem w stanie podać dokładnej kwoty inwestycji.”

Przez lata miasteczko było wykorzystywane przez uczniów, przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową, a także do prowadzonych przez straż miejską akcji edukacyjnych.

W chwili zadania pytań, miasteczko było w opłakanym stanie. Dlaczego nikt o to miejsce nie dba? „We własnym zakresie  szkoła wykonuje drobne remonty. W 2018 roku pomalowano pasy poziome, kolejne tego typu prace przewidziane są na w maju br. Szacunkowy koszt modernizacji tego miejsca wraz z naprawą nawierzchni, ze wstępnych wyliczeń dyrekcji szkoły wynosi ponad 120 000 zł. W planach inwestycyjnych na ten rok nie była uwzględniona modernizacja Miasteczka Ruchu Drogowego. Dyrektor szkoły SP8 zabiega o pozyskanie środków na jego modernizację również z innych źródeł. W tej sprawie m.in. wysłane zostało pismo do Sekretarza Stanu Ministerstwa Edukacji i Nauki (pismo nr SP8.070.701.2021 z dnia 10 grudnia 2021r.) Szkoła czeka na odpowiedź. Poszukuje także konkursów, które pozwoliłyby współfinansować modernizację MRD ze środków unijnych.” – poinformowała rzeczniczka.

Warto jednak pamiętać, że to nie szkoła inicjowała powstanie miasteczka i dotychczas było to jedyne miejsce w Świdnicy, gdzie praktycznie dzieci i młodzież mogły się uczyć zasad bezpiecznego poruszania się na rowerze, a właśnie ten środek lokomocji jest bardzo mocno promowany przez obecne władze miasta. Nowe miasteczko rowerowe dzięki inicjatywie szkolnej społeczności powstanie na osiedlu Zawiszów przy SP 1. Na jego realizację szkoła pozyskała grant z funduszy Toyoty.

Przy Wałbrzyskiej na remont miasteczka rowerowego trzeba czekać, ale mieszkańcy mogą się za to cieszyć z wiosennych nasadzeń jednorocznych bratków i stokrotek na skwerach, na co z budżetu miasta władze miasta wydały ponad 50 tysięcy złotych.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułZdradziły go słabe nerwy
Następny artykułMocny finisz sezonu. Na początek starcie z wiceliderem