Strona główna Artykuł sponsorowany Jakie zastosowanie mają badania PT?

Jakie zastosowanie mają badania PT?

0

W sytuacji, gdy konieczne jest sprawdzenie szczelności spoin i ciągłości powierzchni wykonanych z materiałów ferromagnetycznych, nieferromagnetycznych oraz niemetalicznych, świetnie sprawdzi się jedna z najstarszych metod nieniszczących – metoda penetracyjna. Wykorzystuje ona właściwości cieczy, a konkretnie jej włoskowatość, a więc wnikanie w wąskie szczeliny również na przekór grawitacji.

Na czym polega badanie PT?
Metoda penetracyjna pozwala na wykrycie wad tylko na powierzchni materiału (chyba że wady wewnętrzne mają połączenie z powierzchnią). Tę metodę można wykorzystywać do badania:

 • metali i ich stopów,
 • ceramiki,
 • szkła,
 • materiałów polimerowych.

Nie nadaje się jednak do badania powierzchni porowatych.

Do przeprowadzenia badania PT należy użyć:

 • penetrantu – wyróżniamy trzy typy penetrantów, które różnią się m.in. lepkością, gęstością, temperaturą zapłonu i wrzenia, oddziaływaniem chemicznym na badany materiał oraz toksycznością. Najczęściej penetranty występują w intensywnych kolorach, jednak istnieją również substancje fluorescencyjne, których działanie widać dopiero w świetle UV.
 • zmywacza – cieczy służącej do zmywania nadmiaru penetrantu. Powinna cechować się wysoką rozpuszczalnością, dużą prędkością parowania, a także nie wnikać w nieciągłości. Może to być woda lub zmywacz rozpuszczalnikowy.
 • wywoływacza – substancji, którą nakłada się na powierzchnię po usunięciu z niej penetrantu. Wyróżniamy wywoływacze suche, ciekłe wodne i ciekłe rozpuszczalnikowe. Ze względu na ich stan skupienia, na badaną powierzchnię nanosi się je poprzez napylenie, zanurzenie, zalanie lub spryskanie.

Już same elementy wchodzące w skład badania penetracyjnego podpowiadają, jak się je wykonuje. Najpierw należy bardzo dokładnie oczyścić i osuszyć badaną powierzchnię, by móc nanieść na nią penetrant. Ważne jest, aby temperatura badanej powierzchni nie przekraczała 50°C, ale też nie była niższa niż 5-10°C. Następnie po odpowiednim czasie (najczęściej podanym na opakowaniu specyfiku) należy usunąć nadmiar penetrantu oraz zastosować wywoływacz. Po tym etapie następuje kontrola czyli ocena zaobserwowanych wyników. W zależności od użytych środków, należy ją przeprowadzić od 5 do 60 minut po usunięciu penetrantu, można również przeprowadzać ją 2-3 razy w odpowiednich odstępach czasowych. Gdy jest to konieczne, miejsce przeprowadzenia badania oczyszcza się i sprząta.

W jakim celu wykonuje się badania penetracyjne PT?
Badania penetracyjne PT umożliwiają wykrycie wewnętrznych niezgodności spawalniczych, takich jak:

 • pęknięcia,
 • przyklejenia brzegowe,
 • porowatość,
 • rozwarstwienia,
 • niespawy,
 • podtopienia,
 • inne niezgodności sięgające powierzchni.

Metoda PT uważana jest za niezwykle skuteczną, a także uniwersalną metodę kontrolną, w dodatku prostą i tanią, do której przeprowadzenia nie potrzeba wysokich kwalifikacji. Posiadający wieloletnie doświadczenie Zakład Badań Nieniszczących ULTRARENT przeprowadza badania tą metodą na terenie całej Polski, a nawet krajów UE. Wykwalifikowany personel dokonuje oceny szczelności, a co za tym idzie bezpieczeństwa konstrukcji zarówno przed oddaniem do eksploatacji, jak i w jej trakcie. Szczegółowe informacje na temat firmy oraz wykonywanych przez nią badań dostępne są na stronie ultrarent.pl.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPowstaną nowe miejsca parkingowe na Osiedlu Młodych? Spółdzielnia czeka na opinie mieszkańców
Następny artykułSynoptycy zapowiadają burze. Wydano ostrzeżenie