Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica W Lutomi Dolnej powstaje gigantyczna palma wielkanocna

W Lutomi Dolnej powstaje gigantyczna palma wielkanocna

0

Do Lipnicy Murowanej jeszcze się nie wybierają, ale do Jeleniej Góry i owszem. Mowa o KGW Lutomia Dolna i pracowitych gospodyniach z tego sołectwa, które od kilku dni wiją 4 metrową palmę wielkanocną, wykorzystując do jej przygotowania zioła i kwiaty zbierane przez cały rok.

— Kiedyś robiło się palmy samodzielnie, ale teraz brakuje czasu, idzie się na skróty i kupuje gotowe. My od kilkunastu lat przygotowujemy naszą palmę w tradycyjny sposób. W jej wnętrzu muszą obowiązkowo znaleźć się zioła, kwiaty i rośliny z wszystkich 4 pór roku. Tradycyjnie wierzono, że im wyższa i bogatsza palma, tym rodzina będzie miała więcej szczęścia. Po poświęceniu palma zawsze zostawała w domu. Z gałązek wierzbowych robiło się krzyżyki, które następnie stawiało się w polu – mówi Lucyna Mroczek, członkini koła i radna Rady Gminy Świdnica.

W tym roku efekty pracy gospodyń z Lutomi Dolnej będzie można podziwiać już w ten weekend, 9 kwietnia podczas „Prezentacji Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek” w Jeleniej Górze. Prezentacja odbędzie od godziny 12:00 do godziny 16:00 w Galerii Nowy Rynek przy ul. Podwale 25. Podczas wydarzenia odbędzie się konkurs na „Najpiękniejszą Palmę i Pisankę Wielkanocną”. Zatem mocno trzymamy kciuki za KGW Lutomia Dolna.

/UG Świdnica/

Poprzedni artykułWsparcie dla świdnickiej drogówki
Następny artykułDługo przyszło nam czekać na kolejną edycję pływackiego święta…(!)