Strona główna Artykuł sponsorowany TOP 5 najpiękniejszych miejsc w Dalmacji

TOP 5 najpiękniejszych miejsc w Dalmacji

0

Dalmacja, położona jest na terenie Chorwacji, Bośni, Hercegowiny i Czarnogóry. To kraina, morskiego i piaszczystego wybrzeża Adriatyku, kultury oraz tradycji, Bałkanów. Dalmacja, rozciąga się, od linii brzegowej, chorwackiej wyspy Pag do, przypominającej swym kształtem usta, czarnogórskiej Zatoki Kotorskiej. Poniżej TOP 5 najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc w całej Dalmacji. 

Zatoka Kotorska – siła przyciągania morza adriatyckiego
Zatoka ta, zajmuje południową część Morza Adriatyckiego i należy do regionu państwa Czarnogóry. Jej powierzchnia, wynosi, w przybliżeniu 87 km kwadratowych. Bardziej znane i często odwiedzane przez turystów, miejscowości, wchodzące w skład Zatoki Kotorskiej, to: Herceg Novi, Kotor, Perast, Risan i Tivat. Malownicze wyspy, które stanowią wielką atrakcję turystyczną oraz miejsca docelowe, turystycznych wypraw i wakacji w Dalmacji, to m. in. Prevlaka, Sveti Marko, Mamula czy Gospa od Skrpjela.

Zatoka Kotorska, to cztery, mniejsze zatoki, w postaci Zalewu Tiwatskiego, wód Zalewu Hercegowiński, Risańskiego i Kotorskiego. Spędzając wakacje w Dalmacji, w tym właśnie regionie, możemy liczyć na szeroki wybór gospodarstw agroturystycznych, hoteli i kurortów, które zaoferują nam nocleg i miejsce, jakie zapewni nam możliwość, korzystania z wszelkich dobrodziejstw, jakie dostępne są jedynie w tym regionie Czarnogóry. Swoim wyglądem i ukształtowaniem terenu, Zatoka Kotorska, przypomina skandynawskie wysokie wybrzeża i fiordy, choć dominujący tam klimat śródziemnomorski, jest znacznie łagodniejszy i bardziej sprzyjający, letniemu wypoczynkowi. Najbardziej znanymi i najchętniej odwiedzanymi przez turystów kurortami, są te, znajdujące się w miejscowościach Tivat oraz Herceg Novi. Ten ostatni, nazywany jest ‘miastem kwiatów’, ze względu na występujące tam liczne, odmiany cyprysów, palm i drzew cytrynowych.

Miasto Split. Nowoczesny ośrodek przemysłowy i turystyczny
To ważny, ośrodek przemysłowy i komunikacyjny Dalmacji. Nowoczesny oraz dostosowany do europejskich standardów Split, posiada własny port lotniczy, dworzec kolejowy, terminal promowy oraz dobrze zaplanowany, węzeł komunikacji drogowej. Wybierając się tam, możemy liczyć na to, że będziemy się bez trudu, mogli przemieszczać w wybrane przez siebie, miejsca, na których zwiedzeniu, nam szczególnie zależy. Split, położony jest na półwyspie, w pobliżu którego, znajdują się liczne wyspy. Zamieszkiwali go już, starożytni Grecy, a potem Rzymianie. W mieście, dominuje przemysł stoczniowy, chemiczny i rybny. Warte uwagi zabytki, jakie tam spotkamy, to m. in. pałac cesarza Dioklecjana, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz jego podziemia. Inne ciekawostki turystyczne, to brama Porta Aurea, świątynia Jowisza i kościół św. Franciszka.

Wyspa Pag
Pag, jest piątą co do wielkości wyspą Chorwacji i położona jest, u wybrzeży Dalmacji. Jej najwyższym punktem, jest Sveti Vid, góra, której wysokość wynosi 348 metrów npm. Wyspa Pag, jest szczególnie polecana turystom, którzy planują, spędzić wakacje w Dalmacji. Jej osłonięte od wiatru, rozciągające się nad zatoką Paski Zaljev, ciepłe plaże, kuszą spokojną atmosferą, pełnią, śródziemnomorskiego słońca i swobodnym dostępem, do Adriatyku. W miejscowościach, jakie usytuowane są na wyspie Pag, bez trudu znajdziemy nocleg, wyżywienie i wszelkie atrakcje, jakie dostępne są dla wypoczywających tam latem, osób. Powierzchnia wyspy, która wynosi 285 km 2, usłana jest białymi kamieniami, które przeplata drobna roślinność, stanowiąca pokarm dla pasących się owiec. Duża część wyspy Pag, jest jałowa i wapienna, ze względu na często wiejące tam, suche wiatry, o nazwie bora.

Dubrownik. Historia zapisana w budynkach
Chorwacka miejscowości, o wysokiej randze historycznej i turystycznej. Dawniej, bardzo ważny ośrodek europejskiego handlu. Dubrownik jest portem handlowym i pasażerskim, więc nie powinniśmy mieć żadnego problemu, z dostaniem się do niego, drogą morską. Liczy około 30 tys. mieszkańców i jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Dalmacji. Dzieje się tak, ze względu na jego znakomitą architekturę, dużą liczbę zabytków, smaczną, lokalną kuchnię oraz intensywne, nocne życie. W Dubrowniku, na pewno nie będziemy narzekać na nudę. Główną atrakcją chorwackiego miasta jest, jego zabytkowy zespół miejski, który w całości, został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wyspa Brac. Kurorty na wysokim poziomie
To chorwacka wyspa, położona w środkowej Dalmacji. Powierzchnia, całej wyspy Brac, w przybliżeniu wynosi 400 km 2. Najwyższym punktem, jaki się na niej znajduje, jest Vidova Gora, której wysokość wynosi 778 metrów npm. Nazwa góry, pochodzi od kościoła św. Wita, który kiedyś się na niej znajdował. Atrakcją wyspy, jest również Supetar, największa miejscowość wyspy Brac, która jest połączona z chorwackim Splitem, dzięki linii, pływających w obie strony, wygodnych promów. Miejscowość Supetar, liczy nieco ponad 3000 mieszkańców i usytuowana jest, w przepięknej Zatoce św. Piotra. Zalicza się ją, do głównych centrów turystycznych, chorwackiej części Dalmacji. Inne, popularne miejscowości wyspy Brac, które także warto jest zobaczyć, przebywając w Dalmacji, to Sumartin, Pucisca, Sutivan oraz Blaca.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMiasteczko rowerowe i kącik ekologiczny. Trwa głosowanie!
Następny artykułBez zakażeń koronawirusem w powiecie świdnickim.Raport ministerstwa zdrowia