Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Szykują się do egzaminu na kartę rowerową

Szykują się do egzaminu na kartę rowerową

0

Nawet 1500 zł mandatu dostaną ci, którzy jeżdżą na rowerach lub hulajnogach elektrycznych bez uprawnień, czyli np. karty rowerowej. Wiedzą o tym doskonale rodzice dzieci uczęszczających do placówek oświatowych gminy Świdnica, ich nauczyciele oraz uczniowie. Dlatego jeszcze przed wakacyjnym sezonem miłośnicy jednośladów i hulajnóg postanowili przystąpić do egzaminu na kartę rowerową.

Pierwsze lekcje edukacyjne z funkcjonariuszem świdnickiej drogówki mają już za sobą uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Witoszowie Dolnym. W planach są już kolejne, w Bystrzycy Górnej, Grodziszczu oraz Lutomi Dolnej. Egzaminy praktyczne zaplanowano na kwiecień i maj, tak aby dzieci na wakacjach mogły bezpiecznie i zgodnie z przepisami wyruszyć na wycieczki rowerowe ze swoimi rodzicami.

Spotkanie uczniów z funkcjonariuszem policji było świetną okazją do przypomnienia obowiązujących zasad bezpieczeństwa na drodze. Omówione zostały nowe regulacje, dotyczące pieszych oraz przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg elektrycznych. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna w znowelizowanych przepisach ma status pojazdu. Obecnie obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnodze elektrycznej dziecka w wieku do 10 lat na drodze. Wyjątek! W strefie zamieszkania dziecko do 10 lat może poruszać się wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku 10 – 18 lat, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. „AM”, „A1”, „B1”, „T”

Karta rowerowa upoważnia dzieci i młodzież od 10 do 18 lat do jazdy rowerem po drogach publicznych. Obok odpowiedniego wyposażenia roweru (światła, odblaski, sprawne hamulce) jest niezbędnym warunkiem bezpiecznego poruszania się po drodze.

W przypadku osób w wieku poniżej 18 lat do ich kierowania wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii A, A1, B1 albo T. Dopiero pełnoletnie osoby zyskują uprawnienia do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną bez zdawania testu i otrzymania dokumentu.

Egzamin na kartę rowerową można zdawać po ukończeniu 10 lat.

/UG Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułTrwa zbiórka pieniędzy na obiady dla uczniów z Ukrainy
Następny artykułHojne datki podczas koncertu na cześć Bacha