Strona główna 0_Slider Świdnickie parkomaty do wymiany. Zakup i montaż nowych może pochłonąć 1,4 mln...

Świdnickie parkomaty do wymiany. Zakup i montaż nowych może pochłonąć 1,4 mln złotych

0

Szykują się zmiany w świdnickiej Strefie Płatnego Parkowania. Będą one związane z wymianą obecnych 70 parkomatów, za pośrednictwem których parkujący w centrum mogą wnosić opłatę za postój. Świdnicki magistrat właśnie ogłosił przetarg na zakup oraz montaż nowych urządzeń.

Strefa Płatnego Parkowania powstała w sierpniu 1997 roku i początkowo obejmowała 660 miejsc parkingowych. Obecnie w jej granicach znajduje się około 1163 miejsc, jest ona podzielona na dwie podstrefy i obejmuje 44 ulice na obszarze świdnickiego śródmieścia. W strefie płatnego parkowania zainstalowanych jest 70 parkomatów.

O planach wymiany urządzeń służących do opłacania postoju w SPP miejscy urzędnicy informowali już w listopadzie ubiegłego roku. – Z uwagi na fakt, że firma Cale Polska Sp. z o.o. zaprzestała produkcji podzespołów i części do obecnie użytkowanych modeli parkomatów, używa się elementów regenerowanych, których gwarancja i żywotność jest znacznie krótsza. Ponadto warunki atmosferyczne i oddziaływanie wilgoci powodują częste awarie wyświetlaczy co przekłada się na dyskomfort użytkowania urządzeń. Częste awarie generują wysokie koszty utrzymania. Z obserwacji, analiz oraz konsultacji z innymi zarządcami stref płatnego parkowania, jak również wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, zakup 25 szt. nowych modeli parkomatów wyposażonych w kolorowy wyświetlacz, klawiaturę alfanumeryczną, funkcję zapłaty kartą płatniczą za postój uznaje się za konieczny i uzasadniony – wyjaśniono. Środki na ten cel zostały zarezerwowane w budżecie miasta na 2022 rok.

Wiadomo już, że wymiany doczekają się wszystkie parkomaty. 27 kwietnia ogłoszono zamówienie obejmujące dostawę, montaż oraz uruchomienie 70 sztuk parkomatów, a także systemu do nadzorowania, kontroli i ewidencji opłat w obszarze Strefy Płatnego Parkowania. Zakłada się, że zmotoryzowani będą mogli wnosić opłaty za postój z wykorzystaniem bilonu, kart płatniczych oraz systemu BLIK.

Proces wymiany urządzeń został podzielony na trzy etapy. Zgodnie z planami świdnickiego magistratu, 25 parkomatów ma zostać dostarczonych, zamontowanych oraz uruchomionych jeszcze w tym roku – w ciągu 90 dni od dnia podpisania umowy z wybranym w przetargu wykonawcą. Wymiana kolejnych 25 urządzeń miałoby nastąpić do 30 kwietnia 2023 roku, a pozostałych dwudziestu – do 30 kwietnia 2024 roku. Wartość całego zamówienia szacowana jest na 1 mln 422 tys. złotych.

/mn/

Poprzedni artykułNerki damskie do sportowych stylizacji
Następny artykułDlaczego warto robić zakupy w galeriach handlowych?