Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdnica przekaże wsparcie do Czernihowa. Przedłużono też obowiązywanie bezpłatnych przejazdów dla uchodźców...

Świdnica przekaże wsparcie do Czernihowa. Przedłużono też obowiązywanie bezpłatnych przejazdów dla uchodźców wojennych

0

Świdniccy samorządowcy postanowili wspomóc kolejne ukraińskie miasto, które ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji. W piątek miejscy radni zatwierdzili przekazanie pomocy materialnej o wartości ponad 17 tys. złotych, o które poprosiły władze Czernihowa. Rada Miejska przedłużyła również obowiązywanie ulgi zwalniającej uchodźców z opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej.

Czernihów (fot. Євген Завгородній/Міністерство внутрішніх справ України)

Przed miesiącem radni podjęli decyzję o przekazaniu do Iwano-Frankiwska oraz Niżyna – miast partnerskich Świdnicy – wsparcia w postaci najpotrzebniejszych artykułów i urządzeń o wartości ponad 66 tysięcy złotych. Wśród przekazywanych darów znalazły się trzy agregaty prądotwórcze, torba ratownictwa medycznego PSP-R1 wraz z wyposażeniem, środki medyczne, a także dwie palety pasty do zębów.

22 kwietnia Rada Miejska podjęła decyzję o zatwierdzeniu pomocy dla kolejnego ukraińskiego miasta. Jak wyliczał Jacek Budziszewski, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Świdnicy, w ramach wsparcia do szpitala miejskiego w Czernihowie ma zostać przekazany agregat prądotwórczy, natomiast tamtejsza społeczność lokalna ma otrzymać pół palety pasty do zębów. – Wynika to z prośby mera Czernihowa. Udzielamy im pomocy, ponieważ to miasto bardzo mocno ucierpiało w wyniku działań wojennych wojsk rosyjskich – mówił Budziszewski. Za przekazaniem pomocy radni opowiedzieli się jednogłośnie.

Podczas obrad świdniccy radni przyjęli również uchwałę w sprawie przedłużenia obowiązywania ulgi uprawniającej uchodźców wojennych z Ukrainy do korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. – Z uwagi na fakt, że działania wojenne na terenie Ukrainy nie ustają, a w poszukiwaniu schronienia przybywają do naszego miasta kolejni uchodźcy wojenni z Ukrainy zachodzi pilna potrzeba zapewnienia pomocy w zakresie umożliwienia przemieszczania się do miejsc, w których udzielana jest bezpośrednio pomoc materialna oraz miejsc zakwaterowania – tłumaczyła Małgorzata Lubandy, dyrektor wydziału transportu w świdnickim magistracie, uzasadniając projekt uchwały. Decyzją radnych uchodźcy będą mogli korzystać z darmowej komunikacji do 31 maja 2022 roku. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie opowiedziało się 19 radnych, przy jednym głosie przeciwnym.

/mn/

Poprzedni artykułMówił o „pożytecznych idiotach i sprzymierzeńcach Putina”. Radni sugerują wiceministrowi, żeby zajął się swoimi obowiązkami a nie obrażaniem mieszkańców
Następny artykułMiał tylko śpiwór. Kim był zmarły, znaleziony w opuszczonym magazynie niemal w centrum Świdnicy?