Strona główna 0_Slider Świdnica muralami stoi. Dzieło przedstawiające Urszulę Kozłowską gotowe

Świdnica muralami stoi. Dzieło przedstawiające Urszulę Kozłowską gotowe [FOTO]

0

Na ścianie budynku przy ulicy Siostrzanej powstał mural poświęcony świdnickiej pisarce Urszuli Kozłowskiej, autorki kilkuset bajek dla dzieci, która odeszła w 2018 roku. Jej pamięć postanowiła uczcić Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, która na najbliższy czwartek planuje organizację uroczystości poświęconej Kozłowskiej.

Urszula Kozłowska była autorką książek przeznaczonych dla najmłodszych. Tworzyła baśnie i bajki, a w formie wierszy spisywała także legendy. Jej pozytywne i ciepłe historie, uwielbiane przez dzieci, o kotkach, kaczuszkach i innych zwierzątkach, były nagrywane w wersji audio przez takich artystów jak Małgorzata Kożuchowska, Zbigniew Wodecki i Emilian Kamiński.

Spośród jej książek warto wspomnieć popularną serię „A kuku!”. Inne tytuły tej autorki to m.in. „Bajeczki z podwórka i znad rzeczki”, „Ciekawski kotek”, „Baranek czyścioszek” czy też „Alibaba i 40 rozbójników. Bajki świata”. W swych opowieściach mieszkanka Świdnicy w ciekawy sposób przekazywała najmłodszym podstawową wiedzę o świecie. W jej literackim dorobku znajduje się ponad 300 książeczek.

Świdnicka pisarka zmagała się ze złośliwym nowotworem. Wielu mieszkańców, czytelników i przyjaciół zaangażowało się w walkę o jej życie. Dzięki zbiórkom i licznym akcjom charytatywnym udało się zdobyć środki na leczenie. Niestety, autorka bajek zmarła 8 marca w wieku 59 lat.

Z inicjatywą uczczenia pamięci pisarki wystąpiła Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, która powierzyła Robertowi Kukli, świdnickiemu artyście, który ma na swoim koncie kilkadziesiąt podobnych prac, namalowania muralu poświęconego Urszuli Kozłowskiej. Oficjalne, uroczyste odsłonięcie muralu stworzonego na ścianie budynku przy ul. Siostrzanej 2 odbędzie się 28 kwietnia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy zaprasza na uroczystości poświęcone świdnickiej pisarce dla najmłodszych – Urszuli Kozłowskiej. Do południa odbędzie się finał konkursu czytelniczego organizowanego od osiemnastu lat z Miejskim Przedszkolem Integracyjnym nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Dzień dobry Pani Urszulo” i jest poświęcona twórczości Urszuli Kozłowskiej. W finale wezmą udział drużyny ze świdnickich przedszkoli, które zgłosiły się do konkursu. O godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej pisarce. Na wystawie znajdą się prywatne rzeczy pani Urszuli oraz książki pochodzące ze zbiorów pana Antoniego – męża pisarki. Następnie, o godzinie 17.30 odsłonimy mural poświęcony autorce – informują pracownicy biblioteki.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułJak działa e-Faktura?
Następny artykułRaport resortu zdrowia o COVID-19