Strona główna 0_Slider Średniowieczny skarb wart prawie 3 miliony złotych

Średniowieczny skarb wart prawie 3 miliony złotych

0

Na 2,8 miliona złotych szacowana jest wartość średniowiecznych monet, znalezionych na jednej z dolnośląskich wsi – podaje asp. szt. Łukasz Dutkowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. O odnalezieniu skarbu Wojewódzki Konserwator Zabytków informował 19 kwietnia.

O dokonaniu odkrycia – cennego pod kątem historycznym, naukowym oraz artystycznym – pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak opisują, 7 kwietnia 2022 roku do wałbrzyskiej delegatury WUOZ wpłynęło zgłoszenie dotyczące znalezienia przedmiotów. Na trop cennych zabytków archeologicznych miał natrafić pies o imieniu Kajtuś podczas spaceru ze swoim właścicielem. Następnego dnia starszy inspektor ds. zabytków archeologicznych Marek Kowalski wraz z ekipą archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego dokonali oględzin zgłoszonych przedmiotów oraz miejsca znalezienia.

Okazało się, że znalezione przedmioty to średniowieczne brakteaty, które były przechowywane w zniszczonym glinianym garnku. Wstępne oględziny pozwalają określić chronologię znaleziska na pierwszą połowę XIII wieku. Znalezisko jest homogeniczne, jeżeli chodzi o naczynie i monety. Sugeruje to okres, w którym przedmioty zostały ukryte. Wstępna identyfikacja mennic wskazuje na warsztaty Brandenburgii, Saksonii oraz Śląska – przekazano w komunikacie wydanym przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Brakteaty były wykonane z cienkiej blaszki. Funkcjonowały jako środki płatnicze w okresie średniowiecza. Użytkowanie poszczególnych serii menniczych było stosunkowo krótkie. Z danych historycznych wiadomo, że wymiana środka płatniczego w tym okresie następowała nawet 2-3 razy w roku. Ze względu na powyższe, zachowanych monet z tego okresu jest niewiele, ponieważ były one na bieżąco przetapiane i tłoczono w nowe serie. Znalezienie znacznej ilości monet z tego okresu jest więc wyjątkową okolicznością – wskazują konserwatorzy. Ze względu na konieczność zabezpieczenia terenu do badań archeologicznych dokładnego miejsca nie podano. Na pewno jest to teren dawnego województwa wałbrzyskiego.

W czynnościach związanych z odnalezieniem skarbu uczestniczyli dolnośląscy policjanci. – Wartość znalezionego ,,skarbu’’ szacuje się wstępnie na kwotę co najmniej 2.8 miliona złotych. Monety posiadają rangę zabytku archeologicznego i w związku z tym są własnością Skarbu Państwa, więc trafią w najbliższym czasie do jednego z muzeów – informuje Dutkowiak.

/opr. red./
Zdjęcia udostępnione przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Poprzedni artykułKoronawirus w powiecie świdnickim. Raport ministerstwa zdrowia
Następny artykułNie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu