Strona główna 0_Slider Pociągiem na wycieczkę do Skalnego Miasta? Od soboty wracają sezonowe połączenia

Pociągiem na wycieczkę do Skalnego Miasta? Od soboty wracają sezonowe połączenia

0

W sobotę, 16 kwietnia Koleje Dolnośląskie wznowiły sezonowe połączenia do czeskiego Skalnego Miasta. Malownicza trasa, która cieszy się dużą popularnością, będzie dostępna dla podróżnych aż do jesieni.

fot. Adršpašské skály/Facebook; Technické Služby Adršpach

Adršpach, położony w Górach Stołowych, znajduje się zaledwie kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy. Pierwsze pociągi Kolei Dolnośląskich wyjechały na tę trasę w 2018 roku, a pilotażowy projekt tak spodobał się mieszkańcom województwa, że sezonowe połączenia stały się obowiązkowym punktem letniego rozkładu jazdy. Co roku pociągi KD inaugurują sezon na tej trasie w kwietniu. W tym roku wracamy na dobre tory szybciej, umożliwiając przejazd do malowniczych terenów w Czechach już w czasie świąt wielkanocnych. Dla wielu osób może być to ciekawa alternatywa na spędzenie czasu z bliskimi w towarzystwie natury – podkreśla Bartłomiej Rodak, rzecznik Kolei Dolnośląskich.

Skalne Miasto to bez wątpienia jedna z bardziej rozpoznawalnych atrakcji naszych czeskich sąsiadów, którą warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Co roku miejsce to odwiedzatysiące turystów, a spora ich część pochodzi z Polski. To świetny kierunek – zarówno dla górskich amatorów, jak i pasjonatów sportów ekstremalnych. Ci, korzystając z rozbudowanych terenów wspinaczkowych, mogą eksplorować nieznane im rejony. Rodziny z dziećmi mogą natomiast udać się na spacer zielonym szlakiem pełnym skalnych przewężeń i skał o niepowtarzalnych kształtach, a koniec wycieczki zakończyć rejsem tratwą po sztucznym jeziorze u podnóża Skalnego Miasta – wskazuje Rodak.

Jak dodaje, Adršpach to również doskonała baza wypadowa do eksplorowania malowniczych szlaków Gór Stołowych. Z tej miejscowości można wybrać się w kierunku Teplickich Skał lub odbyć pieszą wycieczkę do najwyższego szczytu skał Adrszpasko-Teplickich.

Weekendowe połączenie

Pociągi do czeskiego Adršpachu będą odjeżdżać z Wrocławia Głównego w każdy weekend (a dodatkowo również 16 kwietnia oraz 3 maja), aż do wrześniowej korekty rozkładu jazdy. Sama podróż nie potrwa dłużej niż dwie i pół godziny, a cena biletów normalnych nie przekracza 27 zł. Dolnoślązacy będą mogli skorzystać z dwóch połączeń regionalnego przewoźnika – porannego oraz popołudniowego, ponieważ pociągi KD będą odjeżdżać z Wrocławia zarówno o 7:15, jak i 15:50. Pociągi powrotne z czeskiej miejscowości zaplanowane są na 10:45 oraz 18:45.

Podróżni mogą też skorzystać z połączenia na stacjach położonych na terenie powiatu świdnickiego. Odjazdy w kierunku Czech planowane są o godz. 8:22 oraz 16.21 w Żarowie, o godz. 8:30 oraz 16:26 w Jaworzynie Śląskiej, o godz. 8.37 oraz 16:34 w Świebodzicach. Za przejazd do Adršpachu z Żarowa trzeba zapłacić 21 złotych, z Jaworzyny Śląskiej – 19 zł, a ze Świebodzic – 16 zł. Opłata za przejazd w relacji „tam i z powrotem” stanowi dwukrotność ceny za przejazd w jedną stronę.

W przypadku zakupu biletów „tam i z powrotem”, bilet jest ważny przez dwa dni, czyli do Adršpachu można się wybrać w sobotę i wrócić kolejnym pociągiem w niedzielę.

Od 30 kwietnia pasażerowie będą mieć również możliwość odwiedzenie miasta Trutnov w Republice Czeskiej. Trzy pary połączeń relacji Sędzisław – Kamienna Góra – Kraloveczostanie wydłużonych do Trutnova, a na stacji Sędzisław pociągi skomunikowane zostaną z połączeniami z kierunku Wrocławia i Jeleniej Góry.

Z rozkładem jazdy Kolei Dolnośląskich można się zapoznać na stronie internetowej przewoźnika. Dostępny jest tam również cennik taryfy Polska-Czechy.

/Koleje Dolnośląskie, opr. mn/

Poprzedni artykułW Wielką Sobotę z wizytą w Sułowie [BĘDZIE LIVE]
Następny artykułW Wielką Sobotę sklepy otwarte krócej. Wielkanocne dyżury aptek