Strona główna Kultura Monumentalne arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w katedrze

Monumentalne arcydzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w katedrze [FOTO/VIDEO]

0

W odrestaurowanym wnętrzu katedry świdnickiej zabrzmiało Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, jednego z największych kompozytorów w historii. Koncert zorganizowany został by uczcić rocznicę śmierci Jana Pawła II, wspomnieć tych, którzy odeszli oraz dla uchodźców z Ukrainy, którzy w Świdnicy znaleźli schronienie.

Requiem d-moll jest jednym z najpiękniejszych dzieł sakralnych Mozarta i chyba najbardziej legendarnym utworem w historii muzyki. Dziś trudno już oddzielić fakty od legend towarzyszących powstaniu tego dzieła, a rozpowszechnionych dzięki sztuce Petera Shaffera i filmowi Miloša Formana – Amadeusz. Chorujący Mozart otrzymał zamówienie na mszę żałobną w niepodpisanym liście od anonimowego posłańca, który przekazał mu też z góry honorarium, w kwocie, której zażądał kompozytor. Nie narzucono żadnego terminu ukończenia dzieła, pozostawiono też twórcy całkowicie wolną rękę, jeśli chodzi o koncepcję utworu. Mozart pracował nad mszą z dużymi przerwami, ponieważ zaprzątały go inne przyjęte wcześniej zlecenia, a stan zdrowia kompozytora szybko się pogarszał. W efekcie Wolfgang Amadeus doszedł do przekonania, że pisze mszę żałobną na własny pogrzeb i mimo utraty sił starał się ukończyć, dzieło, nad którym pracował jeszcze dzień przed śmiercią. Wtedy to napisał ostatnie w swoim życiu nuty, tworząc najbardziej przejmującą część jego Requiem – Lacrimosę, której jedynie osiem pierwszych taktów zostało nakreślone ręką Mozarta. Po śmierci kompozytora, jego żona Konstancja prosiła zaprzyjaźnionych uczniów Wolfganga, aby dokończyli dzieło, ale trudno było znaleźć kogoś, kto podjąłby się tego zadania. W końcu mszę według notatek i „w duchu Mozarta” dokończyli Joseph Eybler i Franz Xaver Süssmayr.

Przejmujące Requiem zabrzmiało w świdnickiej katedrze w sobotę. Pod batutą Barbary Janas zaprezentowała się orkiestra Filharmonii Uniwersyteckiej z Wrocławia, chór „Misericordia” z parafii Miłosierdzia Bożego w Świdnicy, chór Kameralny „Piu Mosso” z Wrocławia, chór „Concerto Glacensis” z Kłodzka, chór „Noster” z Goraja oraz soliści: Anna Dytry-Kaludov (sopran), Maria Zawartko (alt), Przemysław Borys (tenor), Łukasz Jakubczak (bas).

/mat. organizatorów, Narodowe Forum Muzyki, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPrzegrywamy w Legnicy z outsiderem ligi, seria zwycięstw przerwana…
Następny artykułKwietniowa giełda staroci na świdnickim Rynku [FOTO/VIDEO]