Strona główna 0_Slider Już 5500 uchodźców znalazło schronienie w powiecie świdnickim. Jakie wsparcie otrzymali w...

Już 5500 uchodźców znalazło schronienie w powiecie świdnickim. Jakie wsparcie otrzymali w Świdnicy?

0

Od 24 lutego do Polski przybyło 2 mln 984 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy. Ponad pięć tysięcy osób postanowiło szukać schronienia na terenie powiatu świdnickiego. Jak wygląda wsparcie udzielane uchodźcom, którzy znaleźli schronienie na terenie Świdnicy?

Zajęcia dla dzieci z Ukrainy odbywające się w Miejskim Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych (fot. Fundacja „Inicjatywa”)

W ewidencjach prowadzonych przez gminy powiatu świdnickiego zarejestrowanych zostało dotychczas w sumie 5568 uchodźców. Zgodnie z zestawieniem na dzień 27 kwietnia, w Świdnicy schronienie znalazło dotychczas 2805 osób, w gminie Strzegom – 680, w gminie Świdnica – 514, w Świebodzicach – 505, w gminie Żarów – 495, w gminie Jaworzyna Śląska – 254, w gminie Marcinowice – 174, a w gminie Dobromierz – 141 osób. Powiat świdnicki opuściło dotychczas 130 uchodźców.

Do Punktu Pomocy Ukrainie zgłosiło się 2960 osób (dane z dnia 22.04.2022). Informacje w sprawie pomocy uchodźcom udzielane są pod nr tel. 74 856 29 66 . Rejestracja oraz przydział zakwaterowania dla osób przybywających z Ukrainy mieści się w budynku przy ul. Długiej 33, w pokoju nr 2. Punkt funkcjonuje w godzinach od 08.00 do 15.30, od poniedziałku do piątku – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Jak dodaje, do 20 kwietnia nadano 1205 numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy, natomiast w świdnickich szkołach podstawowych uczy się 369 uczniów – dzieci uchodźców z Ukrainy (stan na 19 kwietnia).

Uchodźcy z Ukrainy ulokowani są na terenie miasta, zarówno w lokalach mieszkalnych osób prywatnych, w hotelach jak i w miejscach zakwaterowania przygotowanych przez Gminę Miasto Świdnica. Aktualnie w miejscach zakwaterowania przygotowanych przez miasto, przebywa: 1) OSP ul. Głowackiego – 40 osób, 2) Dom Wycieczkowy – Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji – 50 osób, 3) mieszkanie przy ul. Żeromskiego – 12 osób. Planowane jest również uruchomienie bazy noclegowej na 100 osób przy ul. Folwarcznej 2 – wymienia Dzwonkowska. – Z uwagi na zbliżający się „wysoki sezon”, a także wcześniej zawarte przez właścicieli hoteli umowy z klientami otrzymujemy informacje o konieczności częściowej dyslokacji przebywających tam uchodźców. Podobne sygnały otrzymujemy od osób prywatnych, które nie są w stanie dłużej gościć uchodźców i poszukują dla nich innego miejsca pobytu – dodaje.

Rzecznik Urzędu Miejskiego zaznacza, że nie jest prowadzona ewidencja pomocy przekazanej przez osoby prywatne oraz podmioty publiczne, ze względu na jej ogrom i dynamikę. – Różne rzeczy są przyjmowane i na bieżąco przekazywane potrzebującym zarówno w Świdnicy, jak i w Ukrainie. 128.519,53 zł pozyskano ze zbiórki finansowej (dane z dnia 21.04.2022). Pieniądze przeznaczono na potrzeby uchodźców przebywających w Świdnicy – blisko 84 tys. zł na obiady dla dzieci w szkołach i niespełna 45 tys. na zasiłki celowe – wylicza.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNa autorów sztuk teatralnych czekają nagrody
Następny artykułŚwidnicki licealista laureatem olimpiady języka angielskiego