Strona główna 0_Slider Jest dotacja na miasteczko rowerowe przy SP 1. Co z niszczejącym placem...

Jest dotacja na miasteczko rowerowe przy SP 1. Co z niszczejącym placem przy Wałbrzyskiej?

0

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy ma powody do radości. Dzięki głosom uczniów, nauczycieli, rodziców i mieszkańców dotacja na projekt „”EKOlogicznie, EKOnomicznie, kreatywnie i aktywnie na dwóch kółkach” została przyznana. Na osiedlu Zawiszów powstanie miasteczko rowerowe i kącik ekologiczny. Świdniczanie dopytują przy tej okazji, co z istniejącym już miasteczkiem przy ul. Wałbrzyskiej, obok Szkoły Podstawowej nr 8?

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy znalazła się w gronie 8 beneficjentów konkursu grantowego z Funduszu Toyoty. O przyznaniu wsparcia decydowała liczba głosów. Projekt ze Świdnicy poparło 865 osób i dzięki temu szkoła otrzyma 20 tysięcy złotych, a środki te pozwolą na stworzenie ogólnodostępnego, rowerowego miasteczka drogowego, w skład którego wejdzie edukacyjna ścieżka rowerowa, kącik przyrodniczy wraz z ekologicznymi uprawami ziół i karmnikami dla ptaków, stacja naprawy rowerów, a w dalszym, odrębnie realizowanym etapie, miejsce na gry edukacyjne oraz specjalna altana z ławami i stołami.

Fundusz Toyoty to partnerstwo czterech podmiotów. W przygotowaniu i realizacji projektów organizacjom pomagają uczniowie technikum architektury krajobrazu Zespołu Szkół nr 5 w Wałbrzychu oraz uczniowie kierunku informatyka Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach. Fundacja Edukacji Europejskiej pełni rolę koordynatora Funduszu a fabryka Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach finansuje najlepsze pomysły do kwoty 20 tysięcy każdy. W 2022 Toyota przeznaczyła na granty blisko 150 tysięcy złotych.

Dzięki realizacji projektu w Świdnicy uczniowie i mieszkańcy osiedla zyskają zacienione miejsce z ławeczkami, a dzieci miejsce, gdzie będzie się można przygotować do egzaminu na kartę rowerową.

Podobne miejsce już w Świdnicy istnieje, a powstało ze środków miejskich obok Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Wałbrzyskiej. Jak informuje jeden z mieszkańców, miejsce w tej chwili jest zaniedbane. Jeszcze kilka lat temu akcje promujące wiedzę o zasadach ruchu drogowego przeprowadzała straż miejska. Zdjęcie z 2016 roku:

Dziś miasteczko wygląda tak (fot. mieszkańca Świdnicy):

Pytania o przyczynę zaniedbania miasteczka rowerowego i szansy na jego reaktywację 21 kwietnia skierowaliśmy do rzeczniczki Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Odpowiedź do dziś nie nadeszła.

Poprzedni artykułPracownik zakładu kamieniarskiego trafił do szpitala
Następny artykułKilkadziesiąt nowych zakażeń na Dolnym Śląsku, 1 przypadek w powiecie. Raport resortu zdrowia