Strona główna 0_Slider Imponujący Marsz Nadziei przeszedł przez świdnicki Rynek

Imponujący Marsz Nadziei przeszedł przez świdnicki Rynek [FOTO]

0

W październiku sadzili Pole Nadziei, dzisiaj z owocem tamtych prac – żółtymi żonkilami – przeszli przez centrum Świdnicy w Marszu Nadziei. Kilkuset przedszkolaków i uczniów przyłączyło się do inicjatywy świnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum.

Akcja Pola Nadziei ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii. To tutaj, w 1998 roku po raz pierwszy zostały posadzone żonkile. Celem akcji jest zbiórka funduszy na rzecz hospicjów, które niosą pomoc osobom w ostatniej fazie choroby nowotworowej, a także edukacja i krzewienie idei wolontaryzmu. W Świdnicy od 2018 roku akcję organizuje Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, które niesie pomoc od blisko 30 lat.

W przemarszu z żółtymi symbolami uczestniczyły dzieci ze świdnickich przedszkoli, szkół podstawowych i liceów, a także Amazonki, Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Świdnica, przedstawiciele samorządów Świdnicy, Żarowa, Jaworzyny Śląskiej i gminy Świdnica, Straż Miejska, policja. Gości, m.in. biskupa świdnickiego Marka Mendyka, starostę Piotra Fedorowicza, Alicję Synowską z zarządu powiatu, prezydent Beatę Moskal-Słaniewską, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, burmistrza Żarowa Leszka Michalaka, burmistrza Jaworzyny Śląskiej Grzegorza Grzegorzewicza, Jacka Iwancza, dyrektora II LO,  witała prezes TPCh Hospicjum Gabriela Kaczkowska. O mydlane bańki, które zachwyciły najmłodszych, zadbała Fundacja Ładne Historie. Prezes podziękowała wszystkim za tak liczne przybycie, a za pomoc w organizacji i prowadzeniu – hm. Marioli i Piotrowi Pamułom.

Podczas marszu rozdawane były żonkile, których cebulki jesienią dzieci zasadziły na placu Grunwaldzkim. Wolontariusze prowadzili również zbiórkę datków na działanie „Hospicjum” i zakup sprzętu medycznego dla pacjentów.

Po przemarszu na scenie wystąpili młodzi wokaliści z Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy oraz z Grupy Wokalnej Tadeusza Szarwaryna i Dariusza Jarosa „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica”.

/red./

Poprzedni artykułPonad 60 zgonów z powodu COVID-19. Raport ministerstwa zdrowia
Następny artykułDzierzków z bezpiecznym przejściem