Strona główna Kultura 25 lat remontów katedry. Wystawa fotografii Mariusza Barcickiego

25 lat remontów katedry. Wystawa fotografii Mariusza Barcickiego [FOTO]

0

Mariusz Barcicki, który zna każdy zakamarek świdnickiego kościoła katedralnego i każdemu detalowi potrafi poświęcić osobną opowieść, zaprezentował unikalne zdjęcia dokumentujące prace renowacyjne prowadzone przy katedrze na przestrzeni ostatnich 25 lat. Część z nich można do końca maja oglądać na wystawie plenerowej na skwerze z dzikami obok Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Prezentacja fotografii wykonanych przez Mariusza Barcickiego, przewodnika, byłego radnego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy, który udokumentował 25 lat remontu katedry świdnickiej, odbyła się w piątek w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. K. Norwida. Po jej zakończeniu nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej „Remont Katedry Świdnickiej 1997-2022”.

Mija 25 lat od rozpoczęcia remontu katedry świdnickiej. Pan Mariusz Barcicki od samego początku dokumentował fotograficznie tenże remont. Na zewnątrz mamy wystawę pokazującą wycinek tych prac remontowych – mówił Andrzej Protasiuk, organizator wydarzenia. Dużo obszerniejszy materiał fotograficzny zaprezentowany został podczas spotkania w bibliotece. – Mam nadzieję, że będzie to bardzo cenny dokument historii miasta – dodał Protasiuk.

To jest wystawa nietypowa. Zobaczyć można ludzi, którzy z zaangażowaniem pracowali na dachu, na wieży, we wnętrzu, na rusztowaniach. Pod tym względem jest to dokument unikalny w skali kraju. Jest to swoiste tablo pamięci poświęcone wszystkim, którzy pracowali, a także parafianom, którzy materialnie wspierali ratowanie świdnickiej katedry – wskazywał Mariusz Barcicki.

/MBP Świdnica, mn/

Poprzedni artykułNajnowsze dane o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim
Następny artykułIle osób faktycznie mieszka w Świdnicy? Spora różnica między deklaracjami śmieciowymi a danymi meldunkowymi