Strona główna 0_Slider Z duszą na ramieniu do sklepu i szkoły. Mieszkańcy apelują o chodniki

Z duszą na ramieniu do sklepu i szkoły. Mieszkańcy apelują o chodniki

0

– Do sklepu jest może 150 metrów, ale na piechotę ani ja, ani dzieci nie pójdziemy. Ruch jest ogromny i nie ma szans, żeby poruszać się bez narażania życia. Podobnie na drodze do szkoły do szkoły – mówi jedna z mieszkanek Witoszowa Dolnego. Ponad 120 osób podpisało się pod prośbą do Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego i Gminy Świdnica o pilną budowę chodników w części wsi, gdzie w wielu miejscach nie ma nawet pobocza.

Witoszów przeżywał oblężenie samochodów podczas remontu tzw. modliszówki. Tu kanalizował się ruch do zakładów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. – Teraz wcale lepiej nie jest. Rano wieś się korkuje, podobnie jest po południu. Mieszka tu coraz więcej ludzi – mówią mieszkańcy.

„Corocznie oprócz zwiększającej się ilości pojazdów poruszających się po jezdni, zwiększa się także ruch pieszych, uprawiających sporty takie jak biegi, spacery czy osób korzystających z drogi szczególnie po zmroku, gdzie widoczności jest bardzo ograniczona.
Znaczna część drogi w Witoszowie Dolnym nie posiada pobocza w postaci chodnika (odcinek drogi od Muzeum Broni do budynku nr 137). Mieszkańcy budynków o numerach 35,36,37,37A,138,139,143(ABCDG),144,145, nie mają możliwości przejścia na wyasfaltowaną boczną równoległą do głównej ulicę, bez narażania własnego życia. Na całej pozostałej długości miejscowości znajduje się chodnik umożliwiający bezproblemowe przemieszczanie się pieszych.” – piszą do gminy i służby drogowej.

„Oprócz samochodów, codziennie drogą podążają pieszo matki z dziećmi czy uczniowie, którzy uczęszczają do szkoły w Witoszowie Dolnym. Brak wybudowanego chodnika jest sytuacją wyjątkowo niebezpieczną, powodującą zagrożenie w postaci wypadków, w niektórych przypadkach kończących się śmiertelnie. Chodnika nie ma w strategicznych miejscach wsi takich jak boisko sportowe lub lokalny sklep. Pobocze jest zbyt wąskie aby można było przemieścić się pieszo, nie wspominając o matkach z wózkiem lub większej ilości pieszych. Większość miejscowości w gminie posiada chodniki na całej długości, jedynie Witoszów Dolny w centralnej części nie posiada bezpiecznego pobocza. ” – piszą i proszą o jak najszybszą budowę bezpiecznych tras dla pieszych.

W nawiązaniu do wniosku mieszkańców z dnia 8 lutego 2022r. (data wpływu 23 luty 2022r.) dotyczącego uwzględnienia w planach inwestycyjnych budowy chodników we wsi Witoszów Dolny pragnę poinformować, iż poprawa bezpieczeństwa przy drogach powiatowych w miejscowości Witoszów Dolny następuje sukcesywnie w miarę posiadanych środków – informuje Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

– W roku 2021 zostały wykonane dwa odcinki chodników: 1. w rejonie sklepu Dino o długości 36 mb, wraz z wyznaczeniem przejścia dla pieszych. Wartość wykonanych prac 38.379,20 zł. 2. w rejonie Muzeum Broni jako kontynuacja chodnika o długości 212 mb biegnącego od strony miasta Świdnica, wartość tego zadania to 218.024,29 zł, w tym partycypacja Gminy Świdnica w kwocie 170 tys. W roku bieżącym w ramach poprawy bezpieczeństwa zostało wyznaczone przejście dla pieszych przy drodze powiatowej 2911D. Przedmiotowe przejście zostało wykonane z mas chemoutwardzalnych w kolorach białym i czerwonym, zostało ono również wyraźnie oznakowane oraz doświetlone. Ponadto zostały wykonane dwie zatoki parkingowe dla pojazdów o powierzchni 185,3 m2, oraz chodnik o powierzchni łącznej 314,7 m2. Łączna wartość wykonanych prac to około 278 tysięcy złotych (w tym: dofinansowanie 200.000 zł w ramach Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Pozostała kwota to środki własne Powiatu Świdnickiego). Bez wątpienia wykonanie tego przejścia wraz z chodnikiem oraz zatokami parkingowymi w rejonie świetlicy wiejskiej poprawia bezpieczeństwo w miejscu bardzo ważnym dla wsi Witoszów Dolny – wylicza wykonane ostatnio prace dyrektor i dodaje – Odnosząc się do planów związanych z budową chodników w miejscowości Witoszów Dolny w roku bieżącym to w miesiącu marcu br. wraz z przedstawicielami Gminy Świdnica przeanalizowane zostaną możliwości kontynuowania prac związanych z budową chodników, o czym mieszkańcy zostaną poinformowani odrębnym pismem.

– O tym, gdzie będą budowane chodniki przy drogach powiatowych będzie wiadomo w drugiej połowie marca br.  W tegorocznym budżecie gminy Świdnica zostały zabezpieczone środki w wysokości 250 tys. zł. jako pomoc finansowa udzielana powiatowi świdnickiego z przeznaczeniem na realizację zadania publicznego związanego z budową chodników przy drogach powiatowych na terenie gminy Świdnica – mówi Janusz Waligóra, rzecznik gminy Świdnica. Powiat w tegorocznym budżecie na chodniki ma zabezpieczoną kwotę 300 tysięcy złotych.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCo się stało z lodówką społeczną?
Następny artykułGitarowa sobota w Klubie Bolko