Strona główna 0_Slider Wnętrze świdnickiej katedry odzyskało blask. Zobacz efekt prac konserwatorskich!

Wnętrze świdnickiej katedry odzyskało blask. Zobacz efekt prac konserwatorskich! [FOTO]

0

Pieczołowicie odrestaurowane obrazy, rzeźby oraz malowidła na ścianach i sklepieniach można już w pełni podziwiać w świdnickiej katedrze. Z wnętrza świątyni zniknęły rusztowania, odsłaniając odnowione oblicze wnętrza kościoła. W dalszym ciągu trwają prace związane z renowacją ołtarza głównego.

Przypomnijmy, prace obejmujące konserwację i rewitalizację barokowego wnętrza katedry świdnickiej ruszyły pod koniec listopada 2019 roku. W ramach projektu zajęto się m.in. konserwacją malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium, konserwacją 6 prostokątnych oraz 8 owalnych obrazów wielkoformatowych z ramami z nawy głównej, a także konserwacją 9 rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej.

W ramach zadania przewidziano też, że wszystkie obiekty poddane konserwacji zostaną jednocześnie zdigitalizowane, co stanowić będzie niejako dopełnienie prac konserwatorskich i umożliwi przyszłą prezentację obiektów w ramach multimedialnego projektu tzw. przewodnika elektronicznego oraz Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej.

Całkowita wartość prac związanych z konserwacją, rewitalizacją i digitalizacją wnętrza świdnickiej katedry wynosi około 20 mln złotych, z czego około 17 mln złotych pochodzi ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCzym jest endometrioza? Bieg i piknik edukacyjny w świdnickim Parku Centralnym
Następny artykułTrzy filmy premierowo w Cinema3D