Strona główna 0_Slider Uczą się strzelać i ratować rannych. Kolejne szkolenie dla Ukraińców

Uczą się strzelać i ratować rannych. Kolejne szkolenie dla Ukraińców [FOTO/VIDEO]

0

Kilkunastu obywateli Ukrainy wzięło udział w kolejnym szkoleniu zorganizowanym przez Jaworski Klub Strzelecki „UR” oraz Prywatne Pogotowie „Na Sygnale” z Grodziszcza. Uczestnicy kursu dowiedzieli się, jak udzielać pierwszej pomocy, a także poznali zasady posługiwania się bronią. – To bardzo przydatne szkolenie. Każdy powinien posiadać chociaż podstawową wiedzę na ten temat – podkreśla jeden z uczestników.

Podczas szkolenia przekazaliśmy wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w tym wiedzę przydatną w warunkach bojowych. Instruowaliśmy ludzi, którzy jeszcze nie mieli z tym do czynienia, jak zaopatrywać poszkodowanych, jak tamować krwawienie z ran postrzałowych oraz ran kłutych, jak postępować w przypadku poparzeń – czyli tego wszystkiego, co może ich spotkać bezpośrednio na polu walki. Pokazywaliśmy im, jak się ewakuować, jak przenosić ciało, jak przenosić żywą osobę, jak ściągnąć ją z linii ognia. Uczestnicy zapoznali się też z bronią – głównie AK-47, czyli z kałasznikowem. Większość uczestników szkolenia nie posiadała wcześniejszego przygotowania – mówi Marek Dąbrowski z Prywatnego Pogotowia Ratunkowego „Na Sygnale” z Grodziszcza.

We wcześniejszych szkoleniach organizowanych na jaworskiej strzelnicy wzięło udział około siedemdziesięciu osób. Część z nich postanowiła wrócić do swojego kraju, by walczyć o jego wolność. – W poprzedniej grupie około 80% uczestników zadeklarowało powrót na Ukrainę. Mało tego, oni wyjeżdżali bezpośrednio po zakończeniu naszego szkolenia. Z tego co wiemy obecnie, na miejscu w pierwszej kolejności przyjmowani są ludzie posiadający wcześniejsze przeszkolenie wojskowe i potrafiący posługiwać się bronią – wskazuje Dąbrowski. W przypadku uczestników najnowszego kursu dotychczas jedna osoba zadeklarowała, że najprawdopodobniej już w ten weekend wróci na Ukrainę, gdzie stawi się do swojej jednostki i przystąpi do walki.

W ramach wspólnej inicjatywy Jaworskiego Klubu Strzeleckiego „UR” oraz Prywatnego Pogotowia „Na Sygnale” prowadzona była również zbiórka darów, które wkrótce wyruszą na Ukrainę. – Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wsparli naszą inicjatywę i przekazali środki opatrunkowe, konserwy, pasy taktyczne, nakolanniki, czy też środki medyczne. Dzięki pomocy finansowej zakupione zostały też koce termiczne. Przekazujemy nasze wsparcie, mając nadzieję, że to wszystko przysłuży się ludziom na miejscu – podkreśla jeden z pomysłodawców medyczno-strzeleckiego kursu, zapowiadając zarazem organizowane kolejnych szkoleń dla chętnych Ukraińców.

Kurs wsparli finansowo radni Klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej Świdnicy Jan Dzięcielski, Krzysztof Grudziński i Magdalena Rumiancew-Wróblewska oraz senator PO Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i poseł Katarzyna Mrzygłocka.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułZamówił telefon, zakupionego towaru nie otrzymał a kontakt ze sprzedawcą się urwał
Następny artykułUkarali śmieciarza