Strona główna 0_Slider Świdnickie przedszkola zapłaciły za gaz o ponad 200% więcej niż przed rokiem....

Świdnickie przedszkola zapłaciły za gaz o ponad 200% więcej niż przed rokiem. Magistrat odnotował też spory wzrost opłat za prąd

0

Po drastycznej podwyżce cen gazu dostarczanego do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy oraz Caritas Diecezji Świdnickiej, w styczniu wyższe opłaty uderzyły również w świdnickie placówki oświatowe. Zgodnie z wyliczeniami przedstawionymi przez magistrat, w niektórych miejskich przedszkolach odnotowano wzrost sięgający blisko 300% w porównaniu do stycznia ubiegłego roku.

Na początku roku przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy wystąpił do władz miasta z zapytaniem dotyczącym w wysokości opłat ponoszonych przez świdnicki samorząd. – W związku z drastycznymi podwyżkami cen energii, gazu oraz galopującej inflacji proszę o informację o ile wrosły ceny tych nośników w naszych jednostkach (m.in. placówki oświatowe – żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe, OSiR, MOPS, MBP, ŚOK, CWOP przy ul. Długiej, MCWI w Rynku, Straż Miejska, MPK, MZN, ŚPWiK, MZEC, ZOM, itp.) i Urzędzie Miejskim w Świdnicy – napisał przewodniczący Jan Dzięcielski w swojej interpelacji.

Do zapytania ustosunkowała się niedawno prezydent Świdnicy. – Zostały zebrane informacje z jednostek o wysokości faktur za zużycie gazu i energii elektrycznej w grudniu i styczniu 2022 roku, których zestawienie przedstawiam w załączonych tabelach, sporządzonych oddzielnie dla jednostek oświatowych, których księgowość prowadzi Referat Księgowości Jednostek Oświatowych oraz pozostałych jednostek – przekazała Beata Moskal-Słaniewska w udzielonej odpowiedzi. Z przygotowanego zestawienia wynika, że w Przedszkolu Miejskim nr 1 opłaty za gaz wzrosły o 280% – porównując rachunki ze stycznia ubiegłego roku oraz ze stycznia bieżącego roku. W przypadku Przedszkola Miejskiego nr 2 odnotowano wzrost o 295%, w Przedszkolu Miejskim nr 6 było to 270%, natomiast rachunek Młodzieżowego Domu Kultury wzrósł o 266%.

Tabele nie w każdym przypadku odzwierciedlają rzeczywisty wzrost cen nośników energii, który nastąpił w styczniu 2022 roku, gdyż zostały pozawierane umowy z gwarancją ceny, a także niektóre jednostki rozliczają się na postawie faktur zaliczkowych, gdzie faktura rozliczeniowa zostanie przesłana w sierpniu 2022 roku. Ponadto Gmina Miasto Świdnica zawarła umowę dostawy energii elektrycznej dla Urzędu Miejskiego i jednostek organizacyjnych w wyniku przeprowadzonej procedury przetargowej przez Gminę Lubin. W zawartej umowie dostawy energii elektrycznej na rok 2022 cena energii wzrosła o około 85% w stosunku do roku 2021. Informuję również, że na chwilę obecną do wielu jednostek nie wpłynęły jeszcze faktury z rozliczeniem za zużycie w styczniu 2022 roku – dodała prezydent Świdnicy.

Podwyżka cen gazu dotknęła nie tylko w miejskich placówek oświatowych. Na początku stycznia dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy poinformował, że placówka zapłaci za gaz o ponad 500% więcej niż dotychczas. – Płaciliśmy rocznie około 1 mln 200 tys. złotych. Teraz będzie to ponad 6 milionów – wyliczał dyrektor Grzegorz Kloc. Na tak drastyczną podwyżka wpłynęło niekorzystne rozstrzygnięcie zamówienia na dostawy gazu ziemnego do świdnickiego szpitala. Na realizację dwuletniego kontraktu planowano przeznaczyć w sumie 5 mln 900 tys. złotych. Szacunki te zostały jednak przekroczone ponad dwukrotnie. Jedyna oferta złożona w przetargu przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny opiewała bowiem na kwotę blisko 12 mln 466 tys. złotych. Wobec braku innych możliwości władze placówki zadecydowały o wyborze tej oferty.

Ogromna podwyżka cen gazu uderzyła również w Caritas Diecezji Świdnickiej, które prowadzi na terenie diecezji sześć jadłodajni. – Ze względu na zaskakujący na początku 2022 roku wzrost cen gazu (o ponad 300 %) Caritas stanął przed dylematem zaprzestania gotowania dla biednych albo zebrania dodatkowych środków. (…) W obecnym miesiącu brakuje Caritas zakresie prowadzenia jadłodajni ok. 30 tys. złotych – przekazał pod koniec stycznia ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułOgólnopolski Festiwal Filmów Animowanych O!PLA zawita do Żarowa
Następny artykułŚwidniczanie z kompletem punktów