Strona główna Artykuł sponsorowany SUP – Jak wybrać odpowiednią deskę

SUP – Jak wybrać odpowiednią deskę

0
SUP to skrót od „Stand up paddleboarding”. Jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o SUP surfingu. Obecnie to najszybciej rozwijający się sport wodny na świecie. Aby jednak SUP sprawił cię frajdę, a samo pływanie na desce było łatwe do nauczenia, musisz wybrać odpowiedni sprzęt.

Jak wybrać deskę sup — rodzaje desek
Jest wiele desek SUP i są one dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Przede wszystkim należy ustalić, jakie będzie główne przeznaczenie deski. Planujesz letnią wyprawę? A może chcesz po prostu dobrze się bawić, pływając na desce SUP z rodziną i przyjaciółmi? W zależności od celu, jaki ci przyświeca, dobierzesz odpowiedni rodzaj deski SUP. Jeśli nadal nie jesteś zdecydowany co do głównego celu zakupu deski SUP, nie martw się. Istnieją uniwersalne deski SUP, które świetnie sprawdzą się podczas każdego wypoczynku i aktywności.

Rozmiar deski SUP
Deski takie jak SUP aztron są podzielone ze względu na styl wiosłowania. Wielkość i kształt deski wpływa na kierunek i efektywność ruchu. Długie deski SUP są znacznie szybsze i stabilniejsze, ale trudniejsze w transporcie i przechowywaniu. Trudności te nie pojawiają się przy krótkich deskach SUP i znacznie łatwiej nimi manewrować podczas przemieszczania. Krótkie deski o długości poniżej trzech metrów (10 stóp) są nie tylko świetne dla dzieci, ale także dobre do surfowania po falach. Deski średnie są nieco dłuższe (od 10 do 12 stóp) i nadają się również do wiosłowania i jogi SUP. Jeśli wybierasz się na wyprawę, będziesz potrzebować długiej deski SUP, zwykle od 12,6 stóp z wypornościowym kadłubem.

Sztywna czy nadmuchiwana? Jak wybrać odpowiednią deskę sup
Kolejną ważną rzeczą, którą musisz przemyśleć przed zakupem SUP, jest to, czy chcesz deskę dmuchaną, czy sztywną. Twój wybór zależy od celu zakupu deski SUP i jej dalszego przeznaczenia. Każdy typ ma swoje zalety i wady, np. deski nadmuchiwane są łatwiejsze do przechowywania, a deski sztywne są zwykle wykonane z lekkich, niedrogich i trwałych materiałów.

Standardowe płyty pilśniowe pozwalają pokonywać duże odległości, pływać szybciej i czuć się znacznie stabilniej na desce. Sztywne deski to świetny wybór dla początkujących, ponieważ wymagają mniej wysiłku i ślizgają się po wodzie szybciej i łatwiej niż nadmuchiwane deski SUP. Wynika to z faktu, że pompowane deski SUP wykonane są z materiałów, które podczas ruchu powodują tarcie między deską a wodą. Jeśli woda jest wzburzona i występują silne fale, deski sztywne są bezpieczniejsze, ponieważ ich ciężar właściwy jest większy, są bardziej stabilne i mocniejsze niż deski dmuchane. Z drugiej strony nadmuchiwane deski są bardziej odpowiednie do pływania po płaskich powierzchniach wodnych, takich jak jeziora. Co więcej, jeśli po drodze napotkasz nieprzewidziane przeszkody w postaci wybojów i kamieni, łatwiej będzie je ominąć dmuchaną deską. Nadmuchiwane deski świetnie nadają się do jogi, ponieważ są wygodniejsze.

Dmuchana deska jest łatwa do napompowania, transportu i przechowywania. Zmieszczą się w plecaku i są idealne do podróży zarówno samochodem, jak i samolotem. Sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana przy transporcie sztywnej deski SUP. Do transportu sztywnej deski potrzebne są relingi dachowe samochodu lub inne elementy mocujące, a także specjalny futerał do przenoszenia. Cena sztywnych desek jest oczywiście dużo wyższa. Wynika to z kosztów materiałów użytych do wykonania deski, a także z bardziej pracochłonnego procesu produkcyjnego.

Jakie wiosło wybrać do deski sup?
Oprócz deski SUP istotnym elementem wyposażenia jest wiosło. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów wioseł — od prostych regulowanych wioseł z włókna szklanego lub aluminium po mocniejsze i droższe wiosła z pełnego włókna węglowego. Jeśli ścigasz się, lekkość jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze wioseł. W takim przypadku powinieneś wybrać wiosło z włókna węglowego, które pasuje do twojego wzrostu. Wiosła węglowe są znacznie lżejsze niż regulowane wiosła z włókna szklanego. Z drugiej strony, regulowane wiosła podłogowe są dobrym rozwiązaniem dla początkujących i rodzin, ponieważ są odpowiednie dla osób o różnym wzroście.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBezpłatna pomoc przy wynajmie mieszkań dla obywateli Ukrainy
Następny artykułNa spacerze natknął się na niewybuch