Co powinni zrobić uchodźcy, aby zapisać swoje dziecko do szkoły w Polsce? Co w przypadku, gdy dziecko nie posługuje się językiem polskim w stopniu umożliwiającym naukę? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zbiór najważniejszych informacji dotyczących zapisów dzieci z rodzin ukraińskich do szkół w Polsce.
– Polski system oświaty jest przygotowany na uchodźców z Ukrainy. Do tej pory do Polski przybyło blisko 200 tys. dzieci i młodzieży. Spodziewamy się, że dzieci i młodzieży będzie zdecydowanie więcej – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawiciele resortu edukacji poinformowali, że ze względu na skalę wydarzeń na Ukrainie wprowadzone zostały dodatkowe regulacje, które mają ułatwić przyjmowanie dzieci z tego kraju do szkół.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło najważniejsze informacje dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. – Uczniowie z Ukrainy mają prawo do kontynuowania nauki w polskiej szkole. Dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat korzystają z nauki i opieki na takich samych warunkach jak polscy uczniowie. Wystarczy, że rodzice zgłoszą się do danej placówki i wypełnią stosowne dokumenty. W sytuacji, gdy dana szkoła nie będzie dysponowała miejscem dla ukraińskiego ucznia, gmina skieruje go do innej placówki na swoim terenie – przekazano.
– Dla uczniów, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki, dyrektor szkoły będzie mógł zorganizować dodatkowe zajęcia języka polskiego. W szkole może być także utworzony oddział przygotowawczy, w ramach którego nauczanie będzie dostosowane do możliwości i potrzeb ucznia. Uczeń może również korzystać z pomocy osoby mówiącej po ukraińsku zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela, a także korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych (w zakresie przedmiotów nauczania) organizowanych przez organ prowadzący szkołę – dodano w komunikacie.
Wszystkie oficjalne informacje na temat praw cudzoziemców na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej dostępne są na stronie internetowej Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Co zrobić, aby zapisać dziecko do szkoły w Polsce?
- Zbierz dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka (świadectwa, zaświadczenia itp.). Jeśli ich nie masz – napisz oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało.
- Skontaktuj się z wybraną polską szkołą i złóż wniosek o przyjęcie do szkoły. Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor placówki.
- Szkoła podstawowa, w rejonie której mieszkasz, ma obowiązek przyjąć Twoje dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe przyjmują dzieci w miarę posiadania wolnych miejsc.
- Jeżeli w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, skontaktuj się z urzędem gminy, w której mieszkasz i poproś o wskazanie szkoły, w której Twoje dziecko będzie mogło się uczyć.
Do czego ma prawo Twoje dziecko w szkole w Polsce?
- Nauka dzieci i młodzieży w wieku 7-18 lat w publicznych szkołach jest nieodpłatna. Brak znajomości języka polskiego przez dziecko nie jest przeszkodą w przyjęciu do szkoły.
- Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego. Szkoła może także tworzyć tzw. oddziały przygotowawcze.
- Uczniowie z zagranicy mogą korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.
- Uczniowie oraz ich rodzice mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym, udzielaną m.in. przez psychologów, pedagogów i terapeutów pedagogicznych.
***
Що потрбно зробити, щоб записати дитину до школи у Польщ? На що має право ваша дитина в школ в Польщ? Інформація Міністерства освіти і науки.
Вся офцйна нформаця щодо прав ноземцв на територї Республки Польща знаходиться за адресою: ua.gov.pl.
Що потрбно зробити, щоб записати дитину до школи у Польщ?
- Зберть документи про попереднє навчання дитини (атестати, довдки тощо). Якщо у вас їх немає – напишть заяву про загальну кльксть закнчених рокв навчання з зазначенням закладу, в якому навчалася дитина.
- Зв’яжться з вибраною вами польською школою подайте заяву про прийняття у школу. Ршення про прийняття приймає директор.
- Початкова школа в район, де ви живете, повинна прийняти вашу дитину. Інш початков та середн школи приймають дтей у мру наявност вльних мсць.
- Якщо у вибранй школ в даному клас немає мсць, зв’яжться з управлнням гмни, в якй ви живете, попрость вказати школу, яку ваша дитина зможе вдвдувати.
На що має право ваша дитина в школ в Польщ?
- Навчання дтей молод у вц 7-18 рокв у державних школах безкоштовне. Незнання дитиною польської мови не є перешкодою для прийняття до школи.
- Для учнв, як недостатньо володють польською мовою, школа органзовує додатков безкоштовн уроки польської мови. У школ також можуть бути створен т. зв пдготовч вддлення.
- Іноземн учн можуть скористатись корекцйними заняттями з навчальних предметв.
- Учн та їх батьки можуть розраховувати на психолого-педагогчну допомогу у зв’язку з мграцйним досвдом, надану, зокрема, психологами, педагогами педагогчними терапевтами.
/Ministerstwo Edukacji i Nauki, opr. mn/