Strona główna 0_Slider Podszywają się pod dostawcę prądu. Zmasowana akcja oszustów

Podszywają się pod dostawcę prądu. Zmasowana akcja oszustów

0

Dolnośląscy policjanci ostrzegają przed nową falą oszustw polegających na podszywaniu się pod dostawcę prądu. Do mieszkańców regionu rozsyłane są fałszywe wiadomości zawierające informację o nieuregulowaniu płatności oraz odnośnik do spreparowanej strony internetowej. W ten sposób oszuści dążą do uzyskania poufnych danych umożliwiających dostęp do kont bankowych i kradzieży pieniędzy.

Dolnośląscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod firmę PGE, którzy za pośrednictwem wiadomości SMS, wzywają do uregulowania należności. – Treść takiej wiadomości to przykładowo: „Na dzień 23.03 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności”. SMS zawiera link, za pośrednictwem którego można pobrać aplikację. Ostrzegamy – to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata – wskazuje Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

– Nie jest to nowy sposób oszustów, którzy niestety często wracają do starych i sprawdzonych metod. Podobna kampania phishingowa była wykorzystywana przez złodziei już w zeszłym roku. W wiadomości jest informacja o konieczności dokonania dopłaty oraz link, który ma pozwolić szybko rozwiązać problem. Prowadzi on na fałszywą stronę, gdzie ofiara ma do wyboru kilka metod płatności. W tym miejscu nastąpi próba wyłudzenia danych kart lub loginów oraz haseł do bankowości elektronicznej – tłumaczy Kaleta.

Na stronie PGE ukazało się ostrzeżenie, które mówi jak odróżnić prawdziwy SMS od wiadomości oszusta. – Spółka podkreśla, że w SMS-ach przypominających o zaległych płatnościach zawsze podany jest numer klienta, nie ma tam natomiast linku kierującego do systemów płatności internetowych – zaznaczono. – Zwracajmy uwagę na to, kto i co do nas pisze. Nie korzystajmy z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób i nie logujmy się przez nie na swoje strony bankowe. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty, nie wpisujmy wygenerowanych kodów Blik. Aby nie paść ofiarą oszustów, zachowajmy szczególną ostrożność – apelują policjanci.

/KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułMały york czeka na właściciela [Akyualizacja]
Następny artykułPodopieczni Domu Dziecka z Ivano-Frankiwska zamieszkają w Świdnicy