Strona główna 0_Slider Po raz ósmy w Świdnicy pobiegli Tropem Wilczym!

Po raz ósmy w Świdnicy pobiegli Tropem Wilczym! [FOTO/VIDEO]

0

W związku z obchodzonym 1 marca Dniem Żołnierzy Wyklętych, Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne było organizatorem Biegu Tropem Wilczym. W wydarzeniu, które odbyło się w niedzielę, 6 marca na terenie obiektów sportowych Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, wzięło udziało około 250 osób.

Impreza miała jak zawsze charakter rekreacyjny, a głównym celem było przekazanie treści historycznych oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Zawodnicy do pokonania mieli dystans 1963 metrów (2 pętle trasy), który nie był przypadkowy. Dystans 1963 metrów jest ściśle związany z roczną datą śmierci Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”, ostatnim poległym w boju partyzantem ruchu poakowskiego w Polsce. „Lalek” został zastrzelony przez funkcjonariuszy ZOMO i SB podczas zasadzki w Majdanie Kozic Górnych koło Świdnika. Ideą przedsięwzięcia biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.

Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, koszulki oraz pakiety. Było można otrzymać również pakiety i medale z lat ubiegłych (ograniczona ilość). Dla wszystkich serwowano ciepły posiłek oraz kawę, herbatę i słodycze, które zostały przygotowane przez Związek Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów ze Świdnicy oraz Starostwo Powiatowe w Świdnicy. Utwory patriotyczne zapewnił Młodzieżowy Dom Kultury im. Kozara-Słobódzkiego ze Świdnicy. W trakcie obchodów były wystawione księgi podziękowań dla służb mundurowych, w których można było dokonać wpisu. To akcja “Murem za Polskim Mundurem” zorganizowana przez Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne w podziękowaniu dla służb mundurowych broniących naszych granic.

 

/MDvR, FOTO: Dariusz Nowaczyński/

Poprzedni artykułZgłosili swoje pomysły na odmianę Świebodzic. Wkrótce głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego
Następny artykułSzalone emocje na Zawiszowie, zwycięzca trafił do sieci na kilkanaście sekund przed końcem! [DUŻO ZDJĘĆ]