Strona główna Artykuł sponsorowany Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – sposób na pewną i dobrze...

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – sposób na pewną i dobrze płatną pracę

0

Na pracę w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech decyduje się coraz więcej kobiet w Polsce. Łatwo to zrozumieć, ponieważ zawód ten nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, a pozwala na uzyskanie atrakcyjnych zarobków w stosunkowo krótkim czasie. Warto więc wiedzieć, jak zostać opiekunką osób starszych i gdzie szukać bezpiecznego zatrudnienia.

Opieka w Niemczech – na czym polega praca?
Zmiany demograficzne w Europie spowodowały, że z każdym rokiem przybywa osób w podeszłym wieku, które ze względu na niedołężność wymagają stałej opieki. W Polsce tacy seniorzy zazwyczaj pozostają pod pieczą rodziny, natomiast w Niemczech do opieki nad nimi zatrudniane są profesjonalne opiekunki. Wyjątkowo chętnie do tej roli przyjmowane są kobiety z Polski, które uznawane są za solidne, empatyczne i uczciwe.

Opieka osób starszych w Niemczech polega głównie na wspieraniu podopiecznego w wykonywaniu codziennych czynności, a więc np. poruszaniu się, ubieraniu, utrzymywaniu higieny, czy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Do codziennych zajęć opiekunki nierzadko należy także robienie zakupów, gotowanie posiłków, czy spędzanie czasu wolnego z seniorem.

Zakres obowiązków zależy od stanu psycho-fizycznego podopiecznego, jednak nigdy nie obejmuje czynności medycznych lub pielęgniarskich. Ze względu na specyficzny charakter praca opiekunki w Niemczech wiąże się z koniecznością zamieszkania w domu podopiecznego. Zazwyczaj pracownik ma w nim zapewniony własny pokój oraz wyżywienie.

Jakie wymagania musi spełnić kandydatka na opiekunkę osób starszych?
Opiekunka osób starszych w Niemczech nie musi mieć specjalnych kwalifikacji, choć oczywiście posiadanie dyplomu pielęgniarki czy rehabilitanta będzie atutem w czasie rekrutacji i przyda się potem podczas wykonywania obowiązków. Warto też podkreślić, że nie ma większego znaczenia wiek osoby chcącej podjąć się pracy w opiece – w praktyce wykonują ją zarówno młode dziewczyny, jak też panie w wieku emerytalnym, które wciąż czują się na siłach, by pomagać innym.

Do podstawowych wymagań, jakie są stawiane kandydatkom do pracy w opiece w Niemczech, należą:

  • znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym,
  • doświadczenie w opiece nad starszymi osobami (uwzględniana jest również opieka nad członkiem rodziny),
  • prawo jazdy – nie jest obligatoryjne, ale często się przydaje,
  • dobra kondycja fizyczna i psychiczna,
  • odpowiednie cechy charakteru – m.in. cierpliwość, wyrozumiałość, empatia, kultura osobista.

Ważnym warunkiem ubiegania się o pracę opiekunki w Niemczech jest też gotowość wyjazdu za granicę na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Praca dla opiekunek w Niemczech – gdzie znaleźć bezpieczne zatrudnienie?
Jeśli chodzi o Niemcy, opieka osób starszych nie jest organizowana przez żadną instytucję, a więc w praktyce to same rodziny seniorów szukają osób, które mogłyby się nimi profesjonalnie zająć. Najczęściej zlecają wyszukanie odpowiedniej opiekunki wyspecjalizowanym agencjom i właśnie w nich najlepiej szukać miejsca pracy. Warto jednak wybrać dobrą firmę, a więc niekoniecznie taką, która jedynie pośredniczy w nawiązaniu kontaktu z pracodawcą, pobierając nierzadko za to słone opłaty.

Najlepiej zgłosić się do sprawdzonej i znanej agencji, która zapewnia kompleksowe usługi, a więc m.in.:

  • udostępnia duży wybór ofert pracy,
  • przeprowadza rekrutację,
  • zapewnia bezpieczeństwo w zakresie zawarcia umowy oraz gwarancji wypłaty wynagrodzenia,
  • oferuje profesjonalne szkolenia i kursy języka niemieckiego,
  • zapewnia wsparcie podczas całego okresu zatrudnienia.

Taką ofertę ma agencja ATERIMA MED, która prowadzi swoją działalność od 2011 roku, a jej priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz zadowolenia z pracy swoim pracownikom. Proponowana przez nią praca dla opiekunek w Niemczech jest też uznawana za wyjątkowo atrakcyjną – zarówno pod względem zarobków, jak i elastycznych warunków zatrudnienia. Z pewnością więc warto się do niej zgłosić, planując rozpoczęcie nowego rozdziału zawodowego w życiu jako opiekun osób starszych za granicą.

Praca dla Opiekunek osób starszych w Niemczech – ATERIMA MED – Zobacz najnowsze oferty pracy

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚcieżka przyrodniczo-edukacyjna i dodatkowe nasadzenia. Ponad dwa miliony na kolejny etap rewitalizacji Parku Młodzieżowego [FOTO]
Następny artykułPożar budynku mieszkalnego w Wiśniowej