Strona główna 0_Slider Od poniedziałku bez maseczek – z jednym wyjątkiem. Zniesiona zostanie też izolacja...

Od poniedziałku bez maseczek – z jednym wyjątkiem. Zniesiona zostanie też izolacja i kwarantanna

0

W poniedziałek zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa. Maseczek trzeba będzie używać wyłącznie w placówkach medycznych. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, zniesiona zostanie także izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników oraz kwarantanna po wjeździe do Polski.

Decyzja dotycząca zniesienia obowiązku zakrywania ust i nosa została ogłoszona przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w miniony czwartek. – Podjąłem decyzję, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Bardzo ważnym zastrzeżeniem jest fakt, że zniesienie nie dotyczy podmiotów leczniczych. Nadal – czy mówimy o pracownikach, czy pacjentach, którzy znajdują się w podmiotach leczniczych – jest obowiązek zakrywania w tych miejscach twarzy. W pozostałych miejscach takiego obowiązku już od 28 marca nie będzie. Niemniej zwracam się do wszystkich z rekomendacją: zniesienie obowiązku nie oznacza, że maseczki nie mogą być w dalszym ciągu stosowane. Będąc w dużych skupiskach ludzkich rekomenduję, żeby tych maseczek nadal używać. To na pewno zwiększa nasze bezpieczeństwo – mówił Niedzielski.

Druga decyzja dotyczy zniesienia izolacji domowej oraz kwarantanny domowej dla współdomowników, ale również wszystkich kwarantann związanych z wjazdem do Polski. Nie będzie tego obowiązku, ale z dwoma zastrzeżeniami. Pacjenci z COVID-19 będą musieli sami się izolować. Sanepid nie będzie tym zarządzać. Jeśli jednak pojawią się lokalne ogniska wirusa i będziemy mieli do czynienia z lokalnymi zjawiskami epidemicznymi, to sanepid cały czas posiada uprawnienie do tego, żeby nakładać kwarantannę i decydować o izolacji. Stosowanie tych narzędzia będzie ograniczone tylko do szczególnych przypadków – wskazywał szef resortu zdrowia.

Zapowiedź zniesienia wymienionych przez ministra obostrzeń znalazła odzwierciedlenie w opublikowanym w piątek rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów obowiązujących w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Tym samym od 28 marca nie będzie już obowiązku zakrywania ust i nosa – z jednym wyjątkiem. Zgodnie z rozporządzeniem, „do 30 kwietnia 2022 roku nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach”.

W rozporządzeniu, które zacznie obowiązywać 28 marca, zniesiony został też obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Jak uzasadniano, decyzja ta wynika z poprawy stanu epidemiologicznego i gwałtownego zmniejszenia się zakażeń koronawirusem, a także jego agresywności, co – jak podkreślono – przyczyniło się do zmniejszenia liczby osób hospitalizowanych. Osoby odbywające w dniu wejścia w życie rozporządzenia kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych są obowiązane zakończyć tę kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych na dotychczasowych zasadach.

Zgodnie dotychczas obowiązującymi przepisami usta i nos trzeba zasłaniać m.in. na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej), w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy – jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej), w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.), w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami (chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem). Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki.

/MZ, PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułPotrójna kolizja na krajowej „piątce” w Strzegomiu
Następny artykułKolejne prezenty okraszone kuriozalnym golem! [FOTO/VIDEO]