Strona główna Wydarzenia Świdnica Miejski program szczepień przeciw HPV. Ruszyła rejestracja

Miejski program szczepień przeciw HPV. Ruszyła rejestracja

0

Ponad tysiąc dziewczynek zaszczepiono dotychczas przeciwko HPV dzięki realizacji świdnickiego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego. Można już rejestrować zamieszkałe w Świdnicy dziewczęta z rocznika 2008 i 2009.

Miasto od 2016 roku realizuje i finansuje program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Realizatorem programu szczepień jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MIESZKO” mieszczący się przy ul. Mieszka I 10. Rozpoczęto już rejestrację dziewczęta z rocznika 2008 i 2009. Rejestracja telefoniczna: 785 21 56 21 lub 74/ 856 87 87. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie przychodni.

W ramach programu przeprowadzona zostanie także akcja edukacyjno-informacyjna dla dziewczynek i chłopców z rocznika 2008 i 2009 oraz ich rodziców/opiekunów prawnych, łącznie jest to prawie 600 osób. Szczepieniami planuje się objąć 100 dziewczynek z tych roczników. Koszt zadania szacowany jest na poziomie 103 tys. zł.

Szczepienie przeciwko HPV dziewcząt w wieku od 11 do 15 lat istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich raka szyjki macicy. Pełny cykl szczepienia składa się z dwóch dawek szczepionki Gardasil 9. Do tej pory, dzięki realizacji programu udało się w Świdnicy zaszczepić 1023 dziewczynki. Z zajęć edukacyjnych skorzystało ponad 1790 osób. Zakres poruszanej tematyki obejmuje m.in. podstawowe informacje o drogach przenoszenia się HPV, zmniejszeniu ryzyka zakażenia, możliwych powikłaniach zakażenia, nowotworach związanych z HPV, jak również o korzyściach wynikających ze szczepień – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKserokopiarki Wrocław – gdzie znaleźć najlepszy sprzęt do biura?
Następny artykułOd 1 kwietnia „Luca” z ukraińskim dubbingiem w Multikinie i Cinema3D