Strona główna 0_Slider Kradną samochody bez włamania. Jak się nie dać złodziejom?

Kradną samochody bez włamania. Jak się nie dać złodziejom?

0

System keyless (bez kluczykowy) coraz częściej występuje w nowych pojazdach. Złodzieje niestety nie pozostają w tyle i chętnie wykorzystują ten system, by w ciągu kilku minut dokonać kradzieży auta. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przestrzegają przed kradzieżą metodą na tzw. walizkę i apelują o niepozostawianie kluczyków od pojazdu w pobliżu drzwi czy okien.

Złodzieje samochodów również podążają za techniką i w związku z tym stosują nową metodę kradzieży na tzw. „walizkę”, która pozwala im w kilka minut dokonać kradzieży nowszej generacji auta. Nie ograniczają się już tylko do kradzieży np. w momencie, gdy właściciel wyjdzie z auta i pójdzie na zakupy, ale działają również w okolicach domów. Liczą na to, że kierowca położył kluczyk blisko drzwi czy okna, w miejscu, gdzie uda się go wykryć z zewnątrz. W takiej sytuacji złodzieje nie muszą się nawet zbliżać do ofiary.

Na czym polega metoda kradzieży pojazdu tzw. „na walizkę”? 

  • Osoba, która posiada skaner częstotliwości kluczyka samochodowego podchodzi pod dom lub budynek mieszkalny, przemieszczając się wzdłuż posesji wyszukuje kodowany sygnał (bardzo często kluczyki do pojazdu znajdują się wewnątrz pomieszczeń blisko drzwi wejściowych, okna itp).
  • Po przejęciu sygnału, następuje łamanie kodu zabezpieczającego, który z kolei wysyłany jest do urządzenia nazywanego potocznie „walizką” (gdyż swoim kształtem i rozmiarem przypomina właśnie ten przedmiot). Co ważniejsze od momentu przejęcia sygnału do momentu łamania kody zabezpieczającego pojazd mija od kilku do kilkudziesięciu sekund.

Jak chronić się przed kradzieżą metodą „na walizkę”?

  • Przede wszystkim w domu nie należy kłaść kluczyków przy wejściu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku.
  • Najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca lub po prostu zawinąć w folię aluminiową.
  • Dobrze kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk.

/Źródło KPP w Świdnicy/

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim
Następny artykułNowa wersja oszustwa „na BLIK”. Przestępcy podają się za pracowników banku