Strona główna Artykuł sponsorowany Jak wybrać pigmenty do farb?

Jak wybrać pigmenty do farb?

0
Na sklepowych półkach możemy głównie znaleźć gotowe produkty, które już mają odpowiedni kolor. Nadal jednak można spotkać osoby, które chcą tworzyć unikalne barwy, a pomagają im w tym pigmenty. Są one sposobem na uzyskanie idealnego koloru, jakiego żaden producent nie przewidział w swojej ofercie. Sztuka mieszania bazy z barwnymi dodatkami jest jednak dosyć trudna i wymaga dobrej znajomości charakterystyki pigmentów.
bright picture of lovely housewife painting at home

Jakie są rodzaje pigmentów?
Pigmenty można podzielić ze względu na ich budowę chemiczną na organiczne i nieorganiczne. Pierwsze charakteryzują się wyrazistym kolorem i są zwykle trwalsze niż ich odpowiedniki nieorganiczne, które mają zdecydowanie prostszą budowę cząsteczkową. Poszczególne pigmenty mogą w różny sposób powodować powstawanie wrażeń barwnych. Nie ma bowiem białego pigmentu, choć tlenek tytanu może się taki wydawać, gdy odpowiednio rozprasza światło. Każdy produkt, niezależnie od składu chemicznego jest roztwarzany w bazie, którą najczęściej stanowi biała farba. Mimo że stężenie samego związku barwnego nie jest zbyt duże, to wystarczy do zabarwienia wielu litrów białej emulsji. Robi się to najwygodniej mechanicznie, przy pomocy mieszadła. Pigmenty w wielu odcieniach dostępne są na https://www.dekoratorium.pl/pl/c/Produkty/Farby-wewnetrzne/Pigmenty-i-barwniki-do-farb.

Do jakich farb można stosować pigmenty?
Większość pigmentów odznacza się uniwersalnym charakterem, a tylko część z nich jest produkowana specjalnie z myślą o określonym typie farby. Z racji tego, że większość stosowanych dzisiaj farb jest organicznych, ten sam produkt może być użyty jako:

  • pigment do farb lateksowych;
  • pigment do farb akrylowych;
  • pigment do farb olejnych;
  • pigment do farby silikatowej;
  • pigment do farby emulsyjnej;
  • pigment do farby chlorokauczukowej;
  • pigment do farby olejnej.

Należy jednak przed użyciem pigmentu upewnić się, czy producent nie przewidział żadnego specjalnego zastosowania, gdyż nie wszystkie farby barwią się równie dobrze.

W jaki sposób mieszać pigmenty do farb?
Pigmentów nie trzeba mieszać pojedynczo. Można łączyć ze sobą kilka kolorów, aby uzyskać szerszą paletę barw. Punktem wyjścia powinny być proporcje podane na opakowaniu. Dzięki temu można mniej więcej przewidzieć, jaka będzie intensywność kolorów. Po uzyskaniu określonego odcienia, farbę należy wypróbować na ścianie i po upływie pół godziny dokonać oceny wizualnej. W razie konieczności można dolać pigmentu.

Pigment nie jest tylko kolorem
Pigmenty mogą operować nie tylko kolorami. Jako produkty do farb strukturalnych wykorzystywane są często pigmenty metaliczne, które zawierają niewielką ilość opiłków metali oraz pigmenty zwierciadlane. Niezbyt często, ale także stosowane są produkty luminescencyjne, które świecą w nocy oraz zawierające drobinki kwarcu, łuski lub ziarenek piaskowych. Dzięki temu można wzbogacić efekt wizualny poprzez dodanie rozbłysków świetlnych. To czy używać w ogóle pigmentów jest zawsze sprawą indywidualną. Wymieszanie ich z bazą daje spore możliwości, choć nie zawsze efekt musi być zadowalający.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJubileuszowy Rajd Świdnicki-Krause pod znakiem zmian! [VIDEO, HARMONOGRAM, UTRUDNIENIA]
Następny artykułWspólnie ruszyli sprzątać swoją miejscowość [FOTO]