Strona główna 0_Slider Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców? Propozycją zajmą się świdniccy radni

Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców? Propozycją zajmą się świdniccy radni

0

Polskie samorządy do wielu form pomocy kierowanych do uchodźców z Ukrainy dołączają również propozycję bezpłatnego transportu miejskiego i regionalnego. Na taki krok zdecydowano się już w kilku miastach. Propozycję zwolnienia uchodźców z opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej zgłosiła również grupa świdnickich radnych. Do tego pomysłu przychyliły się władze miasta, a już w piątek decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska w Świdnicy.

Zbrojna agresja i wywołanie wojny przez Federację Rosyjską na Ukrainę spowodowała napływ niespotykanej ilości uchodźców, głównie kobiet i dzieci. Mieszkańcy Świdnicy i Polski zdają w tym trudnym czasie egzamin z humanitaryzmu, zrozumienia i empatii. Ilość osób chcących pomagać i pomagających powoduje dumę ze świdniczan. Wolontariusze, którzy od rana do nocy pomagają i są zaangażowani w pomoc, to grupa ludzi zasługująca na bardzo duże uznanie i podziw. Mając na uwadze bardzo trudną sytuację uchodźców i ich umieszczanie zarówno w Świdnicy, jak i okolicznych miejscowościach, prosimy o rozważenie bezpłatnego korzystania [przez nich] z usług MPK w Świdnicy (w porozumieniu z partnerami z innych gmin) przez okres min. 2 miesięcy. Ten czas pozwoli na rozeznanie się „ofiar wojny” w okolicy i zaznajomieniem się z sytuacją, w której się znaleźli – stwierdzono w interpelacji złożonej przez świdnicki klub radnych Platformy Obywatelskiej, w tym przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Dzięcielskiego.

Do wniosku radnych dotyczącego umożliwienia uchodźcom wojennym z Ukrainy do korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską odniósł się wiceprezydent Świdnicy. – Na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Świdnicy zostanie przygotowany projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie taryfy opłat i zasad odpłatności za usługi przewozowe transportu zbiorowego organizowane przez gminę Miasto Świdnica w przedmiotowym zakresie – przekazał w udzielonej odpowiedzi Jerzy Żądło.

W środę zapowiedziany projekt wpłynął do Biura Rady Miejskiej. Uchwała zakłada, że z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać „uchodźcy wojenni z Ukrainy z potwierdzonym wjazdem na terytorium Polski od 24 lutego 2022 r. na podstawie wydanego Zaświadczenia przez Gminę Miasto Świdnica ważnego do 30 kwietnia 2022”. – W celu zapewnienia szeroko rozumianej pomocy dla uchodźców wojennych przybywających na terytorium Polski, w tym umożliwienie bezpłatnego przemieszczania się do miejsc, w których udzielana jest pomoc oraz miejsc zakwaterowania wprowadza się nieodpłatne przejazdy lokalnym transportem zbiorowym komunikacja miejską dla uchodźców wojennych z terytorium Ukrainy – stwierdzono w uzasadnieniu do złożonego projektu. Głosowanie w sprawie przyjęcia projektu uchwały odbędzie się w najbliższy piątek, 25 marca.

Do korzystania z bezpłatnych przejazdów uprawnieni są obecnie: 1) posłowie i senatorowie, 2) inwalidzi wojenni i wojskowi, 3) dzieci do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym, 4) osoby, które ukończyły 70 rok życia, 5) osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji oraz ich opiekunowie, 6) ociemniali i niewidomi oraz opiekun wskazany w trakcie przejazdu, 7) dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczająca do przedszkoli, szkół i placówek określonych w ustawie o systemie oświaty oraz ich opiekunowie, 8) umundurowani funkcjonariusze Policji do stopnia aspiranta włącznie, 9) radni rad gmin: Miasta Świdnica, Świdnica, Żarów, Marcinowice na terenie gminy, na której sprawują mandat, 10) pracownicy przewoźnika wykonującego usługi przewozowe (na podstawie umowy z Gminą Miasto Świdnica) oraz współmałżonek pracownika i ich dzieci do czasu ukończenia nauki szkolnej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 26 roku życia. Świdnicka komunikacja jest również bezpłatna dla wszystkich w dniu 1 listopada.

/mn/

Poprzedni artykułLeśnicy w całej Polsce zapraszają na wspólne spacery. Gdzie można się wybrać w Nadleśnictwie Świdnica?
Następny artykułNie zawiedli w Suchym Lesie [FOTO]