Strona główna Pomoc dla Ukrainy/Допомога Україні Zbiórka sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy. Wsparcie przekazali również ochotnicy z...

Zbiórka sprzętu pożarniczego dla strażaków z Ukrainy. Wsparcie przekazali również ochotnicy z terenu powiatu świdnickiego [FOTO]

0

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak ogłosił zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy. Ukraińscy strażacy podejmują działania ratownicze w obliczu ataków wojennych na ich kraj. Wsparcie przekazali również druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie powiatu świdnickiego. Ich sprzęt jest już w drodze do Wrocławia, skąd następnie trafi na Ukrainę.

fot. KP PSP Świdnica

Zapotrzebowanie, które otrzymała strona polska obejmuje: kamery termowizyjne, agregaty prądotwórcze (o mocy co najmniej 400 kVA), węże pożarnicze 32 mm typu T, węże pożarnicze 51 mm typu T, węże pożarnicze 77 mm typu T, agregaty pompowe o wydajności co najmniej 600 l/min z kompletem węży, prądownice, motopompy o wydajności nie mniejszej niż 600 l/ min z kompletem węży, agregaty prądotwórcze o mocy 100 – 150 kV, odzież specjalna typu NOMEX (może być z napisem PSP), strażackie buty specjalne, hełmy strażackie, rękawice strażackie, rękawice ochronne dla ratowników, kominiarki pod hełmy strażackie, torby medyczne typu PSP R-1. Wspierający proszeni są o przekazywanie tylko sprzętu wymienionego w zapotrzebowaniu ze strony ukraińskiej.

Sprzęt pożarniczy zbierany jest do poniedziałku, 28 lutego 2022 roku do godz. 12.00 w komendach miejskich oraz powiatowych PSP, a do godziny 15.00 w komendach wojewódzkich PSP. Komenda Powiatowa PSP w Świdnicy zakończyła już zbiórkę, a przekazany sprzęt jest już w drodze do komendy wojewódzkiej. – Informację o zbiórce przekazaliśmy do wszystkich jednostek OSP w powiecie świdnickim. Praktycznie każda z jednostek coś przekazała – mówi asp. Paweł Szydłowski z KP PSP Świdnica.

O przekazanym wsparciu informują strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu świdnickiego. – Solidarni z naszymi „braćmi” strażakami w Ukrainie przekazaliśmy dzisiaj tyle ile nasza jednostka była w stanie przekazać sprzętu – mówią druhowie z OSP Grodziszcze. – W tej trudnej sytuacji na Ukrainie chcemy wesprzeć kolegów, którzy narażają swoje życie i zdrowie. Właśnie przekazaliśmy KP PSP w Świdnicy umundurowanie i sprzęt, na tyle ile nasza jednostka mogła – poinformowali również strażacy z OSP Lutomia. Sprzętową pomoc zaoferowało też OSP Mokrzeszów, prowadzące równocześnie zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.

/KG PSP, opr. mn/

fot. OSP Grodziszcze, OSP Lutomia, OSP Mokrzeszów, KP PSP Świdnica

Poprzedni artykułCo to jest społeczna odpowiedzialność biznesu?
Następny artykułGdzie kupić stół do piłkarzyków?