Strona główna 0_Slider To się jeszcze nie zdarzyło! Nie ma już miejsc na letni wypoczynek...

To się jeszcze nie zdarzyło! Nie ma już miejsc na letni wypoczynek w bazie świdnickich harcerzy nad jeziorem Niesłysz

0

– Nie, nie przypominam sobie, by kiedykolwiek o tej porze listy przyjęć, poza kilkoma miejscami dla młodzieży na kurs żeglarza jachtowego, były zamknięte – przyznaje hm. Violetta Sobczak. W lipcu w bazie Hufca ZHP będzie wypoczywać ponad 1000 dzieci i młodzieży, nie tylko ze Świdnicy. – Z kolei sierpień to czas na Leśne Biwaki dla gości indywidualnych – mówi harcmistrzyni.

Lato dla świdnickich harcerzy to przede wszystkim Niesulice. Od 1968 roku Hufiec ZHP im. Szarych Szeregów nad pięknym jeziorem Niesłysz w województwie lubuskim ma swoją bazę. Dzisiaj smak życia polowego zapewniają noclegi w namiotach, ale uczestnicy obozów i kolonii mają do dyspozycji wyremontowane sanitariaty i stołówkę. Jest i własna plaża, pomosty, kajaki, żaglówki, a nawet uruchamiana na potrzeby obozów konnych mini stadnina. Harcerze współdzielą to wyjątkowe miejsce z cywilami, zapraszając co roku kilkuset młodych ludzi na kolonie i obozy tematyczne. Dzisiaj Hufiec ogłosił zamknięcie zapisów, poza kursem na stopień żeglarza jachtowego dla dzieci powyżej 14. roku życia, gdzie zostało dosłownie kilka miejsc. Są już listy rezerwowe, ale szansa na udział w koloniach i obozach jest niewielka. Oprócz świdniczan na terenie harcerskiej bazy ulokują się także harcerskie obozy z Wrześni, Szprotawy, Wielunia i Wschowy. Na każdym turnusie w sumie w Niesulicach będzie ok. 550 osób.

– Bardzo nas cieszy tak ogromne zainteresowanie. Warto podkreślić, że jesteśmy obdarzani zaufaniem na długie lata, mamy przede wszystkim „stałych klientów”, a nowi uczestnicy trafiają do nas głównie z polecenia od znajomych. Myślę, że bardzo ważna jest marka ZHP, ale także nasza dbałość o dobrą kadrę – podkreśla Violetta Sobczak.

Z pięknego zakątka po raz trzeci będą mogły cieszyć się także osoby indywidualne. Podczas lata 2020, gdy z powodu pandemii rygory sanitarne nie pozwoliły na organizację obozów i kolonii, harcerze postanowili udostępnić swoją bazę i przygotowali ofertę pn. Leśne Biwaki. To był strzał w dziesiątkę, Niesulice odwiedziło ponad 1000 osób. Hufiec postanowił kontynuować letnią akcję w takiej samej formie. Leśne Biwaki zapraszają od 31 lipca do 21 sierpnia 2022, a wkrótce na stronie Hufca ZHP w Świdnicy zostaną uruchomione zapisy.

/opr. asz/
Zdjęcia z archiwum Hufca ZHP

Poprzedni artykułOpieka nad dziećmi po rozwodzie – opieka naprzemienna
Następny artykułSłużył świdnickim strażakom, teraz trafił do OSP Kłaczyna [FOTO]