Strona główna 0_Slider Ten taniec to protest. Trenują przed akcją „Nazywam się Miliard”

Ten taniec to protest. Trenują przed akcją „Nazywam się Miliard” [FOTO/VIDEO]

0

„Tylko tak oznacza zgodę” – pod takim hasłem organizowana jest tegoroczna akcja „Nazywam się Miliard”. Tańcząc kobiety na całym świecie wyrażają swój sprzeciw wobec przemocy. W środowe popołudnie w całej Polsce rozpoczęły się przygotowania.

Układ ćwiczyły także świdniczanki, które spotkały się w Centrum Organizacji Pozarządowych. Próbę poprowadziła tradycyjnie propagatorka tańca Luiza Hoszowska, a nad całością czuwało Stowarzyszenie Kobiet. Układ można poćwiczyć także w domu:

W tym roku symboliczny taniec w Świdnicy przeniesie się pod dach i ma być połączony z konsultacjami. Międzynarodową akcję „One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. Akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię. Polska akcja odbywa się pod hasłem “Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

W Świdnicy akcja była organizowana przez Stowarzyszenie Kobiet na Rynku. – W tym roku, idąc za sugestiami pań, zmieniamy miejsce i godzinę – tłumaczy prezeska Stowarzyszenia Kobiet Violetta Mazurek. – Planujemy zatańczyć 14 lutego w Galerii Świdnickiej o godzinie 18.00, tak, by osoby pracujące mogły do nas dołączyć. Akcji będą towarzyszyły konsultacje ze specjalistami, którzy podpowiedzą, gdzie szukać wsparcia.

Tańczyć będą również świebodziczanki. Akcja rozpocznie się w niedzielę, 13 stycznia o godzinie 12.00 na Rynku w Świebodzicach.

Treningi i bieżące informacje można znaleźć także na profilu Nazywam się Miliard.

/red./
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZaginęła Minorka
Następny artykułKtoś podpalił altankę