W świdnickim magistracie zakończyła się narada z udziałem władz miasta, przedstawicieli służb oraz urzędników, która poświęcona była przygotowaniu się do sytuacji kryzysowej wynikającej z rosyjskiej interwencji militarnej na Ukrainie i zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy.
- Rosja zaatakowała Ukrainę. Ostrzelano m.in. miasta partnerskie Świdnicy
- MSZ odradza podróże na Ukrainę i rekomenduje jej natychmiastowe opuszczenie
- Solidarni z Ukrainą. Będzie manifestacja na świdnickim Rynku, zwołano sztab kryzysowy w Urzędzie Miejskim
- Świdniccy harcerze zachęcają do symbolicznego wsparcia Ukrainy
W czwartek około godziny 12.00 prezydent Świdnicy spotkała się z przedstawicielami instytucji miejskich, służb mundurowych, dyrektorami niektórych wydziałów Urzędu Miejskiego oraz radnymi. Przedmiotem spotkania było przygotowanie się do sytuacji kryzysowej i zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy w takim zakresie, w jakim może być ona oczekiwana. – Skończył się czas apeli i czas deklaracji oraz słów wsparcia. Świdnica deklaruje realną pomoc dla naszego wschodniego sąsiada. Podstawową rzeczą jest przygotowanie miejsc dla osób, które uciekną z Ukrainy, dla członków rodzin pracowników z Ukrainy, którzy w tej chwili przebywają na terenie Świdnicy i w okolicach – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.
Jak informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu, służby zarządzania kryzysowego i prezydent miasta czekają na wytyczne wojewody dolnośląskiego, który z kolei działać będzie w oparciu o decyzje władz centralnych. – Prezydent jest w stałym kontakcie z wojewodą i w momencie podjęcia jakichkolwiek decyzji m.in. dotyczących działań służb samorządowych, niezwłocznie zostaną one podjęte. Miasto wspólnie z powiatem przygotują miejsca dla ewentualnego pobytu obywateli Ukrainy, którzy mogą pojawić się w Świdnicy np. w ramach łączenia rodzin z tymi osobami, które w tej chwili przebywają tu na wizach czasowych i pracują w świdnickich i okolicznych firmach – wyjaśnia Dzwonkowska.
– Jesteśmy również w kontakcie z największym pośrednikiem, który sprowadza pracowników z Ukrainy do naszego regionu, czyli firmą Smart Work. Na bieżąco kontaktujemy się drogą mailową z naszymi miastami partnerskimi na Ukrainie, czyli z Iwano-Frankowskiem i Niżynem. Wspólnie z Zieloną Górą i Opolem – miastami partnerskimi Ivano-Frankowska, koordynujemy zakres pomocy, o którą poprosił m.in. mer Ruslan Martsinkiv – dodaje prezydent Świdnicy.
W planach jest również uruchomienie specjalnych numerów telefonów umożliwiających całodobowy kontakt obywateli Ukrainy z przedstawicielami służb miejskich mówiących w języku ukraińskim lub rosyjskim. Pojawią się one m.in. na ulotkach, które dystrybuowane będą w miejskich instytucjach i przez służby mundurowe. Pod tymi numerami będzie można uzyskać informacje o możliwych formach pomocy. Miasto będzie także starało się nawiązać kontakt z organizacjami pozarządowymi, które w swoim zakresie mają wsparcie osób narodowości ukraińskiej. Działaniami pomocowymi, w tym informacyjnymi, objęte też zostaną dzieci i młodzież narodowości ukraińskiej uczęszczające do świdnickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zakres i forma pomocy uzależnione będą od rozwoju sytuacji, jaka zapanuje na Ukrainie i być może do tego katalogu pomocy dołączone zostaną kolejne formy.
/UM Świdnica, mn/