Strona główna 0_Slider Solidarni z Ukrainą. Świdnica pozostaje w kontakcie z miastami partnerskimi, działa punkt...

Solidarni z Ukrainą. Świdnica pozostaje w kontakcie z miastami partnerskimi, działa punkt zbiórki darów dla uchodźców

0

Rezolucję wyrażającą wsparcie i solidarność z mieszkańcami ukraińskich miast partnerskich Świdnicy przyjęła Młodzieżowa Rada Miejska. W Świdnicy uruchomiony został specjalny punkt zbiórki darów dla uchodźców, prowadzone są również działania mające na celu zapewnić dodatkową opiekę wychowawczą i psychologiczną dla blisko 200 uczniów narodowości ukraińskiej kształcących się na terenie Świdnicy. W południe ma rozpocząć się spotkanie wojewody z dolnośląskimi samorządowcami, w trakcie którego mogą zapaść decyzje dotyczące wsparcia dla obywateli Ukrainy.

O aktualnych działaniach poinformowano podczas sesji Rady Miejskiej w Świdnicy

Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej poinformowano o aktualnej sytuacji w miastach partnerskich Świdnicy: Iwano-Frankowsku oraz Niżynie. – Śledzimy sytuację na bieżąco, jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami tych miast. W obu miastach zostały ostrzelane ostrzałem rakietowym obiekty o znaczeniu strategicznym. W Niżynie była to stacja pogotowia ratunkowego, w wyniku czego trzy osoby zostały ranne. Nie wiemy, jaki w tej chwili jest ich stan, natomiast nie było informacji, aby były to osoby ranne ciężko. Mamy nadzieję, że wszystko skończy się dobrze. Z Iwano-Frankowska nie mamy żadnych informacji o osobach rannych lub zabitych. Tam ostrzelane zostało lotnisko, nie było ataków na obiekty cywilne. Wśród mieszkańców panuje bardzo nerwowa atmosfera, zamknięte są placówki oświatowe, zaczynają się problemy z zaopatrzeniem. Podobnie jak na całej Ukrainie, stan niepewności pogłębia się z każdą godziną – informowała Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Z Iwano-Frankowska już kilka dni temu nadeszła informacja, jakiej pomocy będą potrzebować. W dużej mierze jest to zakres obrony cywilnej, różnego rodzaju materiały i wyposażenie, które będą im potrzebne. Jesteśmy również w kontakcie z innymi miastami partnerskimi Iwano-Frankowska i w koordynacji z Opolem oraz Zieloną Górą będziemy decydować o takich zakupach. Mamy zapewnienie ze strony ukraińskiej, że jest w stanie zorganizować transport od granicy. Jesteśmy cały czas w kontakcie – dodała prezydent.  Obecnie Świdnica czeka na decyzję wojewody oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zarządzeń i wskazówek dotyczących działań pomocowych oraz związanych z tym wydatków. – To nie oznacza, że będziemy czekać bezczynnie. W każdej chwili możemy spodziewać się pierwszych przybyszy z Ukrainy na terenie Świdnicy – zaznaczyła Moskal-Słaniewska.

Mamy przygotowany wstępny plan działań. Na pewno będziemy musieli zabezpieczyć miejsca noclegowe. Będziemy zbierać informacje o osobach prywatnych, które już wczoraj deklarowały przyjęcie Ukraińców pod swój dach. Będziemy również uruchamiać własne rezerwy. Być może już od jutra będziemy musieli takie miejsca zabezpieczyć. Już w tej chwili działa pod kątem zbiórki darów Centrum przy ulicy Długiej 33, które będzie otwarte dzisiaj do godziny 24.00. Będzie też uruchomione jutro i pojutrze w godzinach od 8.00 do 24.00. Będziemy pracować również w oparciu o wolontariuszy. Oni już się zgłaszają, w tym między innymi osoby ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego. W ciągu dnia podamy informację o numerach telefonów, przy których będą dyżurowały osoby ze znajomością języka ukraińskiego lub rosyjskiego, które będą udzielały informacji o bieżących formach wsparcia oraz miejscach ewentualnego ulokowania osób, które do naszego miasta przyjadą. Część z nich stanowić będą rodziny osób pracujących na terenie Świdnicy. Szacujemy, że może to być 4-5 tysięcy osób, które obecnie w Świdnicy mieszkają i pracują. Jeżeli przyjedzie do nich rodzina z dziećmi, to bardzo często może nie być w ich lokalach warunków, aby ulokować tam dodatkowe osoby. Na taką pomoc nastawiamy się przede wszystkim. Ile tych osób będzie i ile przyjedzie – tego też nie wiemy – przekazała prezydent.

Apeluję, aby zgłaszać gotowość do niesienia pomocy. To, co na dziś na pewno jest potrzebne, i o co apeluję, to dary w postaci: śpiworów, koców, pościel, poduszek, środków higienicznych różnego rodzaju, ręczników, a także żywności trwale zapakowanej. Proszę nie przywozić wody, ponieważ zabiera ona bardzo dużo miejsca. Bardziej cenne są konserwy, różnego rodzaju kasze, płatki, mleko – czyli wszystko to, co możemy przechowywać, co można łatwo składować i co ma długi termin przydatności do spożycia. Wszystkie te rzeczy można już w tej chwili przewozić na ulicę Długą 33. Są tam przygotowane specjalne pojemniki. Tam też można zgłaszać się pod kątem pracy wolontariackiej, bo sami pracownicy nie dadzą rady obsłużyć punktu od rana do późnych godzin wieczornych. Podkreślam przy tym, że czekamy na rzeczy nowe – koce, pościele i poduszki, które na pewno będą przydatne – dodała Moskal-Słaniewska.

Punkt zbiórki darów dla uchodźców

Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy prowadzi zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy oraz uruchamia specjalne dyżury telefoniczne dla osób potrzebujących pomocy, ale również dla tych chcących jej udzielić.

Osoby, które chcą udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy proszone są o kontakt z Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy pod numerami telefonów: 74 856 29 97 oraz 74 856 29 96. Wolontariusze obsługujący infolinię będą również udzielać informacji o aktualnych potrzebach. Uruchomiony został również specjalny e-mail – [email protected]. Można tu zgłaszać chęć udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy, ale także zwrócić się z prośbą o otrzymanie pomocy.

Dary dla uchodźców można przynosić do Centrum w godzinach od 8.00 do 24.00, również w weekend. W tej chwili potrzebne są przede wszystkim nowe rzeczy. Prosimy je dostarczać na ul. Długa 33. Za głównym wejściem do budynku znajdują się odpowiednie pojemniki. Aktualnie nie potrzeba ubrań. To co jest potrzebne, to: koce, śpiwory, poduszki, pościel, środki higieny osobistej – mydło, szampon, pasta do zębów, ręczniki. Mile widziana jest również żywność trwała – puszki, pudełka, płatki, herbata, kawa, konserwy – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej odczytali rezolucję przyjętą przez młodych radnych

Rezolucja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Świdnicy

W związku z wojną wypowiedzianą przez Federację Rosyjską, Młodzieżowa Rada Miasta Świdnicy wsparta przez Radę Miasta Świdnicy przekazuje wyrazy wsparcia oraz solidarności dla zaprzyjaźnionych ze Świdnicą miast partnerskich: Iwano-Frankowsk i Niżyn. Suwerenność Ukrainy, integralność oraz samostanowienia o sojuszach są nadrzędne dla wolności i bezpieczeństwa Europy. Pragniemy przekazać ogrom siły, a przede wszystkim podkreślić gotowość Świdnicy do pomocy w duchu humanitaryzmu i przyjaźni.

Jedność naszych miast w obliczu zagrożenia, jakie zawisło nad współczesnym światem stanowić powinna element wspólnotowości, który zaś tworzyć będzie linię współpracy. Nauczeni doświadczeniami ubiegłego stulecia, za nadrzędne uznajemy dziś otwarcie na wszelkie działania mające na celu zażegnanie niebezpieczeństwa. Strach, który towarzyszy każdemu dniu jest zrozumiały, jednak wierzymy, że niedługo nastaną pogodne dni, a Wasze życie wypełni spokój! Ukraina jest i pozostanie niezależna politycznie oraz dyplomatycznie, stanowiąc szczególnie istotny element międzynarodowej współpracy, a Iwano-Frankowsk i Niżyn w sposób szczególny pragniemy zapewnić o naszej przyjaźni i gotowości wsparcia, na które możecie liczyć.

Władze, mieszkańcy – pamiętajcie, że nie jesteście sami, a Świdnica, jak i wiele innych miast stoją murem za wszystkimi obywatelami kraju. Nie wyobrażamy sobie zaakceptowania faktu łamania międzynarodowych ustaleń i zgody na krzywdę Ukrainy, jak i każdego z Was z osobna. Pomimo odległości, myślami i sercem pozostajemy z Wami!

/mn/

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim
Następny artykułGmina Marcinowice zachęca do wsparcia mieszkańców Ukrainy