Strona główna Wydarzenia Program „Rodzina 500+”. Wnioski i wypłaty realizuje ZUS

Program „Rodzina 500+”. Wnioski i wypłaty realizuje ZUS

0

Od 2022 roku wnioski o wypłatę z programu „Rodzina 500 plus” należy przesyłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyjmowanie wniosków na kolejny okres świadczeniowy – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku – rozpoczęło się 1 lutego. Od początku stycznia natomiast ZUS przyjmuje wnioski na nowo narodzone dzieci.

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko, mają trzy miesiące na złożenie wniosku o środki z programu „Rodzina 500 plus”. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają pieniądze z wyrównaniem. – Na przykład rodzice, którym urodziło się dziecko w grudniu, mogą złożyć wniosek o 500 plus w lutym i otrzymają środki z wyrównaniem od narodzin dziecka – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Co więcej, osoba, która składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 roku, może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 roku i na okres trwający od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku.

Wnioski o przyznanie 500 plus można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana ustawy dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms. Stopniowe przejęcie realizacji programu „Rodzina 500 plus” przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

ZUS przygotował także specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodziców, którzy chcą wypełnić i wysłać wniosek o 500 plus. Pomoże on, krok po kroku, wypełnić dokument, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy. Ma to doprowadzić do wyeliminowania pomyłek, które pojawiały się na papierowych wnioskach.

/ZUS, UM Jaworzyna Śląska, opr. mn/

Poprzedni artykułPonad 56 tys. nowych zakażeń koronawirusem w kraju. Raport ministerstwa zdrowia
Następny artykułPonad godzinę leżała na chodniku. Służby wojewody tłumaczą brak karetki