Jechali 24 godziny, by dotrzeć do Świdnicy. Najmłodszy z pasażerów ma 2 miesiące. Mówią, że jak tylko wojna minie, zaraz wrócą. Takich rodzin, jak Lilii i Khristiny, jest coraz więcej. W całym powiecie świdnickim ludzie otwierają domy, serca i portfele. – Jestem naprawdę poruszona tym, jak wielu ludzi pomaga – mówi Magdalena Okniańska, dyrektorka Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy. Przypominamy, gdzie i jak można pomóc.
Masz mieszkanie, pokój? Możesz przyjąć uchodźców? Powstaje powiatowa baza danych: https://m.facebook.com/groups/1619141458484784/permalink/1619800041752259/
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdUAa6Vv3oFuleKc8YAu2JLpn77RgMq17hQn9mjn5Ob5089Gw/viewform
Świdnica
Centrum Organizacji Pozarządowych
Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy prowadzi zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy oraz uruchamia specjalne dyżury telefoniczne dla osób potrzebujących pomocy, ale również dla tych chcących jej udzielić.
Osoby, które chcą udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy proszone są o kontakt z Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy pod numerami telefonów: 74 856 29 97 oraz 74 856 29 96. Wolontariusze obsługujący infolinię będą również udzielać informacji o aktualnych potrzebach. Uruchomiony został również specjalny e-mail – [email protected]. Można tu zgłaszać chęć udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy, ale także zwrócić się z prośbą o otrzymanie pomocy.
– Dary dla uchodźców można przynosić do Centrum w godzinach od 8.00 do 24.00, również w weekend. W tej chwili potrzebne są przede wszystkim nowe rzeczy. Prosimy je dostarczać na ul. Długa 33. Za głównym wejściem do budynku znajdują się odpowiednie pojemniki. Aktualnie nie potrzeba ubrań. To co jest potrzebne, to: koce, śpiwory, poduszki, pościel, środki higieny osobistej – mydło, szampon, pasta do zębów, ręczniki. Mile widziana jest również żywność trwała – puszki, pudełka, płatki, herbata, kawa, konserwy. Bardzo potrzebna żywność dla małych dzieci, zupki w słoikach, kasze, a także środki higieny – informuje Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
Zbiórka prowadzona przez Ukraińców mieszkających w Świdnicy
Mieszkający w Świdnicy obywatele Ukrainy, przedsiębiorcy oraz pracownicy, prowadzą zbiórkę dla uchodźców i apelują do pozostałych świdniczan o przyłączenie się do pomocy. Przekazane rzeczy zostaną dostarczone na granicę polsko-ukraińską.
– Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, znajomych i przyjaciół ze Świdnicy: ze względu na sytuację w Ukrainie i dużą ilość uchodźców na granicy, organizujemy zbiórkę rzeczy niezbędnych czekającym na granicy z Polską. Niezbędne i potrzebne w tej chwili rzeczy dostarczymy potrzebującym, którzy obecnie oczekują na granicy. Zapewniamy również transport z granicy z zakwaterowaniem w Świdnicy dla tych ludzi. Będą oni potrzebować tej pomocy ciągłe – informuje Oleg Marus.
Mieszkańcy proszeni są o przekazywanie: leków (przeciwbólowych, valeriana), ciepłej odzieży, obuwia, kołder, poduszek, ręczników, środków higieny osobistej dla dzieci i dorosłych, karmy dla zwierząt, naczyń jednorazowych, wody, jedzenia z długim terminem przydatności, batonów energetycznych, ładowarek, telefonów używanych i powerbanków.
Zbiórka prowadzona jest w siedzibie agencji pracy OLMAR (na parterze) lub INTRASERVIS (na piętrze) przy ulicy Kolejowej 8. Zbiórka prowadzona będzie od godziny 7.00 do 15.00, także w niedzielę.
Zbiórka w Kościele Pokoju
Zbiórki datków na rzecz uchodźców z Ukrainy prowadzić będzie parafia ewangelicko-augsburska w Świdnicy: w najbliższą niedzielę po nabożeństwie o godzinie 10.00 oraz po koncercie „Urodziny Schlaga” o godzinie 12.00, a także po nabożeństwie w Środę Popielcową, 2 marca.
Zbiórka w fabrykach Electrolux w Świdnicy i Żarowie
Całodobowo trwa zbiórka: przede wszystkim fotelików dziecięcych
Leków przeciwbólowych
Ciepłej odzieży
Obuwia
Środków higieny osobistej dla dzieci i dorosłych
Karmy dla zwierząt
Naczyń jednorazowych
Wody
Jedzenia z długim terminem przydatności
Batonów energetycznych
Ładowarek do telefonów i samych telefonów używanych
Powerbanków.
Electrolux Żarów – Fabryczna 4
Electrolux Świdnica
Kazimierza Odnowiciela 28
(brama od strony osiedla Zawiszów)
I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy:
Świebodzice
Miejski Dom Kultury w Świebodzicach przy ulicy Wolności 13 prowadzi zbiórkę potrzebnych darów dla obywateli Ukrainy. Pomoc można przekazywać od poniedziałku do czwartku w godzinach od 8.00 do 20.00 oraz w piątek od 8.00 do 16.00. Kontakt pod numerem telefonu 74 666 95 70.
Co jest potrzebne? Leki: bandaże oraz opatrunki, leki przeciwbólowe, środki do dezynfekcji, chirurgiczne maseczki oraz rękawiczki, antybiotyki szerokiego spektrum, preparaty antyhistaminowe, preparaty spazmolityczne, roztwór amoniaku, kwas borowy, preparaty przeciwszokowe, środki do oczyszczania wody, taktyczne opaski uciskowe.
Rzeczy (nowe): śpiwory, noktowizory, krótkofalówki Motorola, reflektory, ciepłe ubrania, kurtki, koce, materace, wózki dla dzieci – spacerówki, pieluchy, woda, żywność o długim okresie przydatności do spożycia, środki higieny osobistej, ręczniki, mieszanki dla dzieci, skarpety, obuwie, hełmy kewlarowe, kamizelki kuloodporne.
Strzegom
– Strzegomski samorząd przygotowuje bazę noclegową dla ukraińskich rodzin, które opuściły swoją ojczyznę. Miejsca te będą znajdować się na ul. Armii Krajowej, w klasztorze u sióstr Elżbietanek na ul. Ks. Prałata Stanisława Siwca oraz na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji na ul. Mickiewicza. I tu ogromna prośba do naszych mieszkańców. Jeżeli Państwo mają wolne miejsca i chcą przyjąć do siebie rodzinę lub rodziny z Ukrainy, prosimy o taką informację, dzwoniąc pod numer: 509 251 079 – przekazano w komunikacie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Prosimy naszych mieszkańców o zbiórkę trwałych środków żywności (makaron, cukier, kasze itp.). Artykuły te prosimy przynosić od poniedziałku 28 lutego br. do Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” na ul. Kościuszki – dodają samorządowcy. Wszelkie pytania oraz każdą formę pomocy należy zgłaszać do zastępcy burmistrza Strzegomia – Tomasza Marczaka pod numerem telefonu – 601 942 742. W sobotę została zorganizowana błyskawiczna zbiórka darów, które pojechały do Medyki. Stamtąd jeszcze dzisiaj autobus przywiezie matki z dziećmi.
Dodatkowo na wszystkich niedzielnych (27 lutego) mszach świętych będą zbierane środki pieniężne do puszek Caritas na pomoc dla mieszkańców Podhajec. Dwie dodatkowe puszki będą dostępne na stałe w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu. Zostało uruchomiane też specjalne konto, na które można wpłacać środki pieniężne dla mieszkańców Ukrainy: 43 1600 1462 1026 9780 7000 0001 z dopiskiem – „UKRAINA”.
Jaworzyna Śląska
Na terenie gminy Jaworzyna Śląska w najbliższych dniach prowadzona jest zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy. Potrzebne są: kołdry, śpiwory, poduszki, koce, pościel, ręczniki. Samorząd prosi o dostarczanie nowych rzeczy. Dary przyjmowane będą na sali konferencyjnej na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 1 w Jaworzynie Śląskiej w najbliższych dniach:
- niedziela 27.02 – w godz. od 11.00 do 13:00
Dary będą przekazywane na bieżąco do Caritas Diecezji Świdnickiej, która współpracuje z lokalnymi stowarzyszeniami obywateli Ukrainy i zajmuje się dystrybucją darów bezpośrednio do potrzebujących.
Harmonogram dyżurów w kolejnych dniach zostanie opublikowany wkrótce.
Wsparcie oferuje także Muzeum Kolejnictwa na Śląsku. – W Willi Fisher i wagonach sypialnych tworzymy miejsce czasowego pobytu dla ukraińskich rodzin, mamy 70 miejsc – informuje Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.
Marcinowice
– Szykujemy bazę osób, które gotowe są do ewentualnej pomocy – wolontariusze, pomoc medyczna, tłumacze, mieszkańcy, którzy zechcą dać schronienie potrzebującym rodzinom. Deklaracje wsparcia można zgłaszać pod numerem telefonu 606 886 694 – przekazał wójt Stanisław Leń.
Żarów
Urząd Miejski w Żarowie będzie organizował zbiórkę z pomocą dla uchodźców z Ukrainy i najprawdopodobniej również na terenie gminy Żarów będą przyjmowani uchodźcy. Druhowie z OSP Pożarzysko już teraz zwracają się o przekazywanie rzeczy dla potrzebujących: pościeli, ręczników, środków higieny osobistej, pampersów, zabawek dla dzieci. – Do czasu otrzymania informacji od Gminy gdzie będzie to wszystko magazynowane, prosimy o dostarczanie tej pomocy do naszej remizy. Dokładne informacje o której można wszystko dostarczać będą podane na bieżąco można również kontaktować się pod numerami telefonów: 880 696 885 oraz 889 798 132 – informują strażacy.
/opr. red./