Strona główna 0_Slider Mieszkania, dary, transport, życzliwość. Powiat świdnicki zmobilizowany dla Ukrainy

Mieszkania, dary, transport, życzliwość. Powiat świdnicki zmobilizowany dla Ukrainy [FOTO]

0

Mobilizacja jest niesamowita, ale potrzeby rosną z godziny na godzinę. Do akcji pomocowych włączają się ochotnicze straże pożarne, lokalne organizacje, samorządy i zwykli ludzie. Na Ukrainę pojechała pomoc dla miast partnerskich, na granicę kolejne dary. Samochody i autobusy nie wracają puste – przyjeżdżają kolejne rodziny, głównie matki z dziećmi. Mężczyźni walczą.

Dziesiątki wolontariuszy zaangażowały się w punkt, gdzie zbierane i rozdysponowywane są dary dla uciekających przed wojną ukraińskich rodzin. Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 rozpoczynał w piątek od wystawienia kilku kontenerów, w sobotę pracował pełną parą przy wsparciu wielu ludzi. Tutaj też powstała pierwsza baza mieszkań i pokojów dla uchodźców. Miejsca zapełniają się błyskawicznie, a będzie ich potrzeba jeszcze więcej. W sobotni wieczór z darami w kierunku granicy pojechał autokar Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy. Do Świdnicy przywiezie 50 uchodźców.

Codziennie z darami w jedną stronę, z pasażerami w powrotnej, jeżdżą Ukraińcy ze świdnickiej diaspory. Zbiórka darów trwa przy ul. Kolejowej 8. W pomoc włączył się powiat świdnicki, udostępniając bus starostwa. Na miejsce zawiezione zostały dary, z powrotem przywieziono rodzinę, która trafiła do Wrocławia.

Swoje rodziny i znajomych sprowadzają Ukraińcy, zatrudnieni w największej firmie w Świdnicy Smart Work. Przyjmują do swoich mieszkań, szykują nowe pomieszczenia. Wielu ludzi oddaje swoje pokoje, części domów. Małgorzata i Jacek przyjęli do swojego domu rodzinę kolegi syna ze studiów. Był transport, są ciepłe pokoje, gościnność. Pokój odda Piotr, który mieszka sam. – Zapewnię wszystko, co będzie potrzebne – deklaruje. Część swojego domu oddaje do dyspozycji Ukraińców Daniel wraz z żoną. Pomoc mnoży się z każdą godziną.

Z inicjatywy Dawida Sobczyka, społecznika i pracownika samorządowego w gminie Marcinowice, powstała baza mieszkań i pokojów dla uchodźców, dostępnych na terenie powiatu świdnickiego i sąsiednich. Jest już kilkadziesiąt deklaracji. Kolejne można zgłaszać do bazy pod linkiem: https://forms.gle/TgvPzpvrXHLK1ceHA

Wielka mobilizacja w Strzegomiu. „Dwa agregaty prądotwórcze są już w drodze do naszego miasta partnerskiego Podhajce na Ukrainie. Gmina Strzegom zakupiła je błyskawicznie ze swojego budżetu, udzielając tym samym pomocy naszym sąsiadom i przyjaciołom zza wschodniej granicy, gdzie trwają działania wojenne. Dziękuję serdecznie pracownikowi strzegomskiej spółki WiK za transport agregatów na granicę polsko-ukraińską.” – pisze w mediach społecznościowych burmistrz Zbigniew Suchyta. Jego zastępca Tomasz Marczak informuje o kolejnym agregacie dla miasta Szumsk, a także darach, które autokarem pojechały na granicę w Medyce. Z powrotem autobus przywiezie uchodźców. Czekają już na nich mieszkania. „Razem z zastępcą burmistrza – Tomaszem Marczakiem odwiedziliśmy mieszkania, które przygotowali dla naszych sąsiadów i przyjaciół zza wschodniej granicy wspaniali mieszkańcy. Otrzymujemy kolejne deklaracje, za które dziękujemy. Z pomocą mieszkaniową zwracają się do nas również mieszkańcy Świebodzic i Żarowa. Do pomocy włączyła się także Restauracja „Syrena”, która zapewni pierwszej grupie Ukraińców opiekę żywieniową. Dziękujemy serdecznie za okazaną pomoc!” – opisuje burmistrz.

/red./

Poprzedni artykułDzień Kobiet z prezentami [KONKURS]
Następny artykułUrodziny Schlaga. Koncert połączony ze zbiórką już dziś!