1% – to tak niewiele, a jednak dla niektórych to znaczna pomoc w dążeniu do zdrowia, sprawności, realizacji marzeń. Przed nami okres rozliczeń podatkowych. Przekaż jeden procent swojego podatku tym, którzy potrzebują pomocy. Dzisiaj zachęcamy do wsparcia mieszkańca Świdnicy Janusza Paciorkowskiego.
Janusz Paciorkowski to pogodny 31-latek, który od dzieciństwa zmaga się z wieloma niepełnosprawnościami. Urodził się z wrodzonymi wadami obu stóp znacznie utrudniającymi chodzenie oraz rozszczepem podniebienia. Od pierwszych dni swojego życia poznawał kolejne szpitale i lekarzy, którzy z pomocą i ogromnym zaangażowaniem Mamy walczyli o jego sprawność, i życie bez bólu.
Gabinety lekarskie, szpitale, liczne badania i kolejne operacje stały się częścią życia Janusza i jego bliskich. Z biegiem lat lista schorzeń wydłużała się m.in.: dysfunkcje obu kolan, wada wzroku i słuchu (w prawym uchu ubytek sięga aż 90%), skolioza kręgosłupa, skutkującą wykonaniem w 2012 roku operacji trwale usztywniającej skrzywiony odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Janusz przeszedł dwie skomplikowane operacje prawej nogi.
Tak wspomina ten trudny czas: ”Pierwszy zabieg (w 2015 r.) zakończył się niepowodzeniem, żeby uniknąć wózka inwalidzkiego lub nie dopuścić do amputacji nogi, trzeba było poddać się skomplikowanej operacji naprawczej w 2017 r., która wreszcie postawiła mnie na nogi i pozwoliła samodzielnie chodzić bez bólu. Radość tym większa, że okupiona przeciwnościami losu. Znalezienie lekarza, który podjął się ryzykownego zabiegu, nie było łatwe, sama operacja w 2017 r. była odpłatna z uwagi na to, że została wykonana w szpitalu komercyjnym, a rehabilitacja była długa i trudna. Uczyłem się chodzenia od nowa. Prawie jak dziecko. Warto było czekać na ten moment, by zrobić swój pierwszy krok.”
Pod koniec ubiegłego roku Janusz po raz kolejny musiał zawalczyć o swoje zdrowie i sprawność, i poddać się skomplikowanej operacji – całkowitej endoprotezoplastyce prawego kolana
Wcześniejsze badania stawu kolanowego ujawniły agenezję (niedostateczne wykształcenie się) więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w tym stawie, a wykonany na początku 2020 roku zabieg polegający na rekonstrukcji naturalnego więzadła od zmarłego dawcy nie przyniósł trwałego efektu. Do przeszczepu wykorzystano ścięgno Achillesa, które jest najsilniejszym ścięgnem w ludzkim organizmie. Niestety przeszczep się nie przyjął, a kolano nadal było niestabilne, bardzo bolało w czasie chodzenia, co groziło upadkiem. Janusz znowu musiał poruszać się z pomocą dwóch kul. Operacja została przeprowadzona w szpitalu MSWiA w Krakowie. Janusz wraca do zdrowia i przez cały czas się rehabilituje.
Na domiar złego znów „odezwała się” skolioza, tym razem w odcinku piersiowym i już została zaplanowana następna operacja kręgosłupa w szpitalu USK we Wrocławiu.
Potwierdziły się też przypuszczenia dotyczącej wady genetycznej, na którą cierpi Janusz. Rozszerzona diagnostyka w poradni genetycznej pozwoliła postawić rozpoznanie Zespołu Ehlersa i Danlosa, wady genetycznej odpowiedzialnej głównie za uogólnioną wiotkość stawów i słabą siłę mięśniową.
Mimo ogromnych problemów zdrowotnych Janusz wciąż ma nadzieję na lepsze jutro. Dzięki opiece kochającej mamy, pomocy Przemka (asystenta osób niepełnosprawnych) i wsparciu wielu życzliwych Osób, które pomagały we wielu zbiórkach finansowych organizowanych przez naszą Fundację, Janusz nie rezygnuje z marzeń o pracy, samodzielności, poznawaniu nowych ludzi. Wierzy, że po burzy w końcu wyjdzie słońce.
Pit dla Janusza Paciorkowskiego:
KRS 0000650616
Cel szczegółowy: Janusz Paciorkowski.
Można również przekazać dobrowolną darowiznę na subkonto Janusza Paciorkowskiego.
Dane do przelewu:
Fundacja Małgorzaty Dziury-Sztejnberg „Bliżej Siebie”
ul. Ludwika Waryńskiego 85/2
58-105 Świdnica
numer rachunku bankowego (subkonta) 29 1090 2369 0000 0001 3395 8343
z dopiskiem darowizna na pomoc i ochronę zdrowia dla Janusza Paciorkowskiego.
Czekamy na zgłoszenia
Komu ze Świdnicy i powiatu świdnickiego warto podarować skromną część podatku? Kogo wesprzeć? Czekamy na zgłoszenia. Dane organizacji lub osoby oczekującej na pomoc prosimy przesyłać wraz ze zdjęciem, opisem oraz numerem kontaktowym do opiekuna osoby lub przedstawiciela organizacji na adres [email protected], wpisując w temacie 1% i nazwisko lub nazwę organizacji. Otrzymane zgłoszenia będą sukcesywnie publikowane na łamach Swidnica24.pl. Ogłaszane będą WYŁĄCZNIE osoby i organizacje związane ze Świdnicą i powiatem świdnickim.
/materiały nadesłane przez Fundację Małgorzaty Dziury-Sztejnerg „Bliżej siebie”, opr. red./