Strona główna 0_Slider Helena Semenetz dołączy do grona Honorowych Obywateli Świdnicy

Helena Semenetz dołączy do grona Honorowych Obywateli Świdnicy

0

Świdnicka pisarka, znana z działalności kulturalnej i społecznej, inicjatorka ekumenicznych Modlitw o pokój na świecie, organizatorka Wigilii Przełomu Tysiącleci, będącej początkiem corocznej tradycji wigilijnej w Świdnicy, została zgłoszona do tytułu Honorowego Obywatela Świdnicy.

Helena Semenetz-Kwiatkowska urodziła się 23 września 1946 roku w Świdnicy. Z wykształcenia jest matematykiem. Od wielu lat pasjonuje się historią starożytnego Egiptu, śledząc losy królewskiej pary Echnatona i Nefretete. Poszukiwanie tożsamości Nefretete i pozostałych twórców religii Jedynego Boga Atona przedstawiła w swoim spóźnionym debiucie literackim Kim jesteś Nefretete? (wydane własnym sumptem – 2010). Z kolei w powieści Klucz Życia (Oficyna Wydawnicza ATUT – 2019) zawarła syntezę długoletnich analiz wiedzy nie tylko archeologicznej, łącząc historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie. Klucz Życia zwyciężył głosami internautów w ogólnopolskim plebiscycie na najlepszą książkę historyczną 2019 roku „Historia Zebrana” w kategorii „Historia niebanalna”.

Helena Semenetz znana jest również z działalności kulturotwórczej i społecznej. W swoim dorobku ma m.in.: współtworzenie Stowarzyszenia na Rzecz Człowieka „ITON” (1991); powołanie do życia Niepublicznej Szkoły „ITON” (1992); referat „Wielka Herezja Amarneńska w oczach człowieka XX wieku” na I Światowym Kongresie Uniwersalizmu w Warszawie (1993); wykreowanie nagrody „Wawrzyn ITON-u”, której laureatami zostali Andrzej Wajda, Marian Jachimowicz (poeta), Marian Ruszkiewicz (artysta malarz); współorganizację w Świdnicy światowej prapremiery filmu “Panna Nikt” (1996) w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie książki Tomka Tryzny; projekt “Świdnica w Blasku Istnienia” w grupie laureatów konkursu Fundacji Kultury z cyklu “Małe Ojczyzny” (1996); organizację akcji pomocy dla terenów dotkniętych powodzią w rejonie Kotliny Kłodzkiej (1997, 1998); współorganizację wydarzenia artystyczno-naukowego „Realność Świata Wizji” (1998) na temat sztuki i mistyki Williama Blake’a; organizację „Wigilii Przełomu Tysiącleci” na Świdnickim Rynku (1999) – początek corocznej tradycji wigilijnej w Świdnicy; organizację sympozjum kulturalno-naukowego „Egipt Faraonów” (2000) w Świdnicy. Semenetz współorganizowała również spotkania z poezją oraz wystawy obrazów w Stowarzyszeniu ITON, a także prowadziła liczne działania prospołeczne i proekologiczne, m.in. zainicjowała w 2014 roku w Świdnicy comiesięczne ekumeniczne Modlitwy o pokój na świecie.

Z wnioskami o nadanie Helenie Semenetz-Kwiatkowskiej tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy wystąpili świdniccy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Jak informuje wiceprezydent Szymon Chojnowski, wniosek w sprawie uhonorowania pisarki spełnił wymogi formalne i został zaopiniowany pozytywnie przez siedmioosobowy zespół radnych. Decyzja w sprawie nadania tytułu honorowego obywatela zostanie podjęta podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która została zwołana na 25 lutego.

Michał Nadolski
[email protected]

/biografia na podstawie materiałów Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich/

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim
Następny artykułSzereg miejscowości bez prądu. Zamek Grodno zamknięty dla odwiedzających