Strona główna 0_Slider Co dalej z niszczejącym budynkiem dawnego młyna w centrum Świdnicy?

Co dalej z niszczejącym budynkiem dawnego młyna w centrum Świdnicy?

0

Władze Świdnicy zapowiedziały wystąpienie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o podjęcie działań w sprawie stanu zabytkowego gmachu młyna przy ulicy Garbarskiej. Z interwencją w sprawie niszczejącego budynku wystąpił ostatnio kolejny miejski radny. – Jego degradacja z roku na rok bardzo się nasila, co już w niedługim czasie może naprawdę skutkować zdarzeniami typu zawalenie się dachu czy też odpadaniem elewacji – wskazał radny Wiesław Żurek.

Budynek przy Garbarskiej jest najstarszym młynem w mieście. Powstał już w 1283 roku i należał do szpitala Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą. Zakon ten sprowadził z Wrocławia do Świdnicy Henryk IV Probus. Zakon Krzyżowców znalazł swą siedzibę przy szpitalu św. Michała. Pierwotna nazwa młyna to „Hospital-Mühle”, czyli zbożowy „młyn szpitalny”. Napędzany był przez wody młynówki płynącej pod ulicą Garbarską. Był wielokrotnie przebudowywany – ostatni raz w 1908 roku, kiedy to otrzymał dzisiejszy wygląd. Pomiędzy drugim a trzecim piętrem umieszczono ogromnych rozmiarów kartusz – z koroną, dwoma lwami, herbami cechowymi oraz wstęgą i wyrytymi na niej datami 1568, 1843, 1908. Po wojnie młyn zmienił nazwę na „Młyn w Świdnicy”. Obecnie obiekt jest w opłakanym stanie.

Plac Wolności (do 1945 Niedertorplatz). (fot. N.N., kolekcja: Lucyna Pająkowska, zasoby portalu Świdnica – Moje Miasto „Świdnickie Archiwum Cyfrowe”)

W ubiegłym roku przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski zwrócił się do władz miasta z wnioskiem o zobligowanie właściciela budynku do jego remontu. Jak wskazywał, znajdująca się w centrum Świdnicy budowla jest w bardzo złym stanie i szpeci miasto. Opinię przewodniczącego Rady Miejskiej dotyczącą stanu obiektu i jego wpływu na estetykę przestrzeni publicznej podzieliła prezydent Świdnicy. – Zespół młyna i indywidualnie budynek administracyjno-mieszkalny, w grudniu 2020 roku został wpisany przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków. Budynki zespołu od lat nieużytkowane są obecnie bardzo zdewastowane – wskazywała Beata Moskal-Słaniewska.

Prezydent Świdnicy zaznaczała zarazem, że miasto nie może zobligować właściciela do remontu obiektu, bo nie ma do tego podstaw prawnych, a kompetencje w zakresie egzekwowania prawidłowego stanu budynku ma Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świdnicy oraz kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Świdnicki magistrat może jedynie zwracać uwagę właścicielowi lub prosić wspomniane organy o interwencję.

Dwa tygodnie temu z zapytaniem o dalsze losy budynku po dawnym młynie wystąpił radny Wiesław Żurek. – Nie trzeba być specjalistą czy też fachowcem, żeby stwierdzić, że stan techniczny tego budynku jest bardzo, ale to bardzo zły. Jego degradacja z roku na rok bardzo się nasila, co już w niedługim czasie może naprawdę skutkować zdarzeniami typu zawalenie się dachu czy też odpadaniem elewacji. W mojej ocenie jako radnego, tak dalej być nie może i należałoby bezwzględnie podjąć rozmowy z właścicielem nieruchomości celem rozwiązania problemu – stwierdził Żurek.

Do zapytania ponownie odniosła się prezydent Świdnicy. – Przedmiotowa nieruchomość stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Gmina Miasto Świdnica zwracała się już do użytkownika wieczystego z zapytaniem dotyczącym docelowego zagospodarowania tego terenu oraz jego zabezpieczenia przed dalszą degradacją. Użytkownik wieczysty poinformował o zamiarze sprzedaży oraz systematycznej kontroli i zabezpieczeniu przedmiotowej
nieruchomości – wyjaśnia Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi udzielonej radnemu.

Ze względu na aktualny stan nieruchomości i widoczny brak oznak prawidłowego utrzymania budynku Gmina Miasto Świdnica wystąpi do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o podjęcie kroków prawnych dotyczących właściwego zagospodarowania tej nieruchomości – zapowiedziała prezydent Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułŚwidniccy strzelcy nie zawiedli [FOTO]
Następny artykułMocne granie w Świebodzicach