Strona główna Artykuł sponsorowany Zawór kulowy w instalacjach przemysłowych

Zawór kulowy w instalacjach przemysłowych

0
Zawory kulowe mogą być stosowane na wiele sposobów w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Jest on szczególnie przydatny i często stosowany do bezpiecznego odcinania mediów ciekłych i gazowych w systemach pneumatycznych i instalacjach przemysłowych.

Cechy konstrukcyjne i działanie zaworów kulowych
Zawory kulowe są elementami armatury służącymi do zamykania przepływu mediów roboczych w rurociągach, a w specjalnych wykonaniach także do zmiany kierunku przepływu mediów. Często montowane są na zbiornikach sprężonego powietrza i wody. Nie regulują one jednak natężenia przepływu i mogą być stosowane tylko w pozycji otwartej lub zamkniętej. Ich producenci nie dopuszczają ustawień pośrednich, ponieważ odsłonięta część kuli mogłaby ulec uszkodzeniu przez odkładające się zanieczyszczenia, co wymagałoby wymiany całego elementu. Zaworów kulowych na ogół nie można regenerować, ponieważ są one albo sprawne, albo całkowicie bezużyteczne.

Zawór kulowy składa się z korpusu w którym znajduje się kula, uszczelnień oraz trzpienia na którym zamontowana jest np. rączka. W kuli znajduje się otwór, przez który przepływa medium robocze, gdy zawór jest otwarty, tzn. w pozycji 0°. Kula w zaworze jest przesuwana do żądanej pozycji poprzez ruch o 90°, który może być wykonany za pomocą dźwigni ręcznej, pneumatycznie lub elektrycznie za pomocą siłownika obrotowego. Przyłącza w zaworach kulowych wykonywane są jako gwintowane, kołnierzowe lub z końcówkami do wspawania.

Zawory kulowe produkowane są zgodnie z normami fabrycznymi o różnych długościach korpusu. W przypadku kształtu obudowy rozróżnia się wersje 1-częściowe, 2-częściowe lub 3-częściowe. Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są zawory kulowe o dwuczęściowej konstrukcji korpusu. Natomiast jednoczęściowe zawory kulowe zwykle mają zmniejszony przepływ i są rzadziej stosowane. Całkowicie spawane zawory kulowe również używane są w sektorze grzewczym.

Jako materiał obudowy w zaworach kulowych często wykorzystuje się mosiądz, stal, żeliwo sferoidalne, stal nierdzewną, ale także tworzywa sztuczne. Kule w zaworze są również wykonane z tych materiałów, ale często z dodatkową niklowaną lub chromowaną powierzchnią zewnętrzną.

Obszary zastosowania zaworów kulowych
Certyfikaty badań odbiorczych są dostępne dla prawie wszystkich zaworów kulowych. Możliwe są jednak również dopuszczenia do zastosowań specjalnych, np. do zastosowań spożywczych, do gazu, wody pitnej lub ochrony przeciwpożarowej. Zawory kulowe są stosowane w prawie wszystkich zakładach produkcyjnych, komunalnych i instalacjach domowych. Przykładami są:

  • przemysł spożywczy,
  • instalacja wodno-kanalizacyjna,
  • systemy grzewcze,
  • instalacja wody pitnej,
  • przemysł przetwórczy,
  • technologia przemysłowa i budowlana

Jednym z głównych producentów zaworów wysokociśnieniowych, odcinających i regulacyjnych, gdzie można znaleźć odpowiednie rozwiązanie produktowe dla każdej gałęzi przemysłu, jest Air-Com. Jeśli potrzebujesz najwyższej jakości zaworów kulowych, powinieneś zawsze inwestować w jakość, ponieważ tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że Twoja instalacja będzie działać bez zarzutu przez wiele lat. Nie oszczędzaj w tej sprawie, ponieważ usuwanie usterek spowodowanych przez tańsze zawory z pewnością będzie Cię dużo więcej kosztować. Zawory kulowe w ofercie Air-Com.pl są produktami specjalistycznymi, zarówno dla przemysłu np. maszyn budowlanych, rolniczych, przemysłu gazowego, energii odnawialnych, jak i wiele innych.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCiężarówka z betoniarką zatarasowała przejazd [FOTO]
Następny artykułCzekali kilka godzin na udzielenie pomocy w szpitalu. „Dzieci siedziały na korytarzu, w kale i wymiocinach, bez dostępu do bieżącej wody”