Strona główna 0_Slider Taki będzie pomnik księcia Bolka II. Wybrano zwycięski projekt, trwa zbiórka na...

Taki będzie pomnik księcia Bolka II. Wybrano zwycięski projekt, trwa zbiórka na budowę [FOTO/VIDEO]

0

Wykonana z brązu i mierząca 3,5 metra postać księcia świdnicko-jaworskiego w stroju rycerskim, u stóp którego zasiadać będą lew oraz pies, symbolizujące szlachetne cechy księcia. Taką wizję pomnika Bolka II Małego zaproponował Aleksander Mazij, autor zwycięskiego projektu monumentu poświęconego świdnickiemu władcy. Pomnik mógłby stanąć na skwerze Lecha Kaczyńskiego już jesienią tego roku. Jest to jednak uzależnione od tego, czy uda się zebrać kwotę potrzebą na realizację budowy.

Przypomnijmy, w ramach konsultacji społecznych przeprowadzonych w 2020 roku świdniczanie wskazali, że na skwerze u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej powinien stanąć pomnik księcia Bolka II, którego budowę zaproponowało Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Zgodę na usytuowanie w tym miejscu monumentu upamiętniającego władcę wyrazili również świdniccy radni. Decyzja ta umożliwiła rozpoczęcia przygotowań do budowy. Rozpoczęta została społeczna zbiórka środków na wzniesienie pomnika, a także ogłoszony został konkurs na jego projekt.

W poniedziałek, 10 stycznia 2022 roku komisja konkursowa wyłoniła zwycięską pracę. – Do pierwszego etapu konkursu zakwalifikowały się dwa projekty. W poniedziałek były one omawiane z autorami. Po tej dyskusji gremium komisji wybrało projekt pomnika przygotowany przez pana Aleksandra Mazija – mówi Urszula Pawłowska, prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Mazij zaprojektował wcześniej rzeźbę przedstawiającą rodzinę dzików, która w kwietniu 2014 roku stanęła na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej.

Autor przekazał nam swoją wizję pomnika Bolka II. Jest to pomnik stojącego księcia świdnicko-jaworskiego w otoczeniu lwa i psa. W postaci tych zwierząt ukazane są dwie cechy księcia Bolka II. Lew ukazuje siłę oraz odwagę księcia, natomiast pies jest jest oznaką jego uczciwości, przywiązania oraz wierności do króla Polski. Pomnik o wysokości 3,5 metra będzie odlany ze spiżu, czyli brązu. Jest to ładna postać pokazująca rycerza w stroju paradnym, z peleryną na ramionach, w zbroi i z mieczem, z włosami do ramion. Zostanie ustawiony na granitowym postumencie – opisuje Pawłowska.

Jak wskazuje, szacunkowy koszt pomnika to około 500 tys. złotych. Do tej pory Towarzystwu Regionalnemu Ziemi Świdnickiej udało się zebrać kwotę 30 tys. zł. – Teraz wszystko przed nami. Musimy uzbierać resztę pieniędzy. Jeżeli świdniczanie będą szczodrzy, to na jesieni – około października rzeźba będzie już stała na skwerze. Dlatego bardzo prosimy świdniczan o wsparcie tej inicjatywy. Nie chodzi tu o duże kwoty. Gdyby każdy z mieszkańców wpłacił po 10 zł to mielibyśmy uzbieraną całą kwotę – dodaje szefowa Towarzystwa (numer konta do wpłat zamieszczamy niżej). Datki na rzecz budowy będzie można również wrzucać do skarbonki, która zostanie ustawiona w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. – Jesteśmy dobrej myśli i musimy być, bo inaczej byśmy w ogóle tego nie zrealizowali – zaznacza Pawłowska.

We wtorek zwycięski projekt został zaprezentowany w świdnickiej informacji turystycznej:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej zachęca do dokonywania wpłat datków, które zostaną przeznaczone na budowę pomnika Bolka II:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej
58-100 Świdnica, ul. Długa 33
Nr konta BNP Paribas 43 1600 1462 1023 6969 3000 0002
Kod SWIFT – BNPAPLP

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNa COVID-19 w kraju zmarło już ponad 100 tys. osób. Najnowsze dane resortu zdrowia
Następny artykułBył wykorzystywany do kontrolowania skazanych z „bransoletką”, teraz będzie służył podopiecznym domu dziecka