Strona główna 0_Slider Prowadzą badania nad nowotworami. W świdnickim szpitalu powstaje Onkologiczny Bank Próbek Biologicznych

Prowadzą badania nad nowotworami. W świdnickim szpitalu powstaje Onkologiczny Bank Próbek Biologicznych

0

Oddział onkologii klinicznej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” w Świdnicy oraz Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie prowadzą badania mające na celu identyfikację wykrywanych we krwi markerów powodujących zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. W ramach realizowanego projektu w świdnickim szpitalu powstanie Onkologiczny Bank Próbek Biologicznych – Cancer Biobank.

Badania prowadzone przez Oddział Onkologii Klinicznej Regionalnego Szpitala Specjalistycznego „Latawiec” pod kierunkiem dr n. med. Ewy Kilar oraz Zakład Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego, mają na celu identyfikację markerów (zmian DNA, biochemicznych itp.) wykrywanych we krwi i powodujących zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory oraz poprawiających efektywność wczesnego wykrywania guzów i ich leczenia. Badania powyższe mają charakter zarówno rutynowych badań diagnostycznych, jak i badań naukowych. Typowym przykładem tego typu badań jest aktualnie realizowany projekt „Onkologiczny Bank Próbek Biologicznych – utworzenie rejestru danych klinicznych i próbek biologicznych do badań korelacji genetyczno- klinicznych” – tłumaczą przedstawiciele świdnickiego szpitala.

Celem projektu jest uzyskanie do badań naukowych surowicy krwi od pacjentów z rozpoznaniem chorób nowotworowych. W pierwszej kolejności surowica będzie pobierana od pacjentów z nowotworami złośliwymi piersi, prostaty, krtani – przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Planowane jest badanie mikropierwiastków w surowicy, które mogą wpłynąć na przebieg choroby nowotworowej, jak np. selen czy cynk. – Od osób uczestniczących w badaniu zostanie pobrana krew żylna (ok. 10 ml) oraz zebrane zostaną dane osobowe oraz kliniczne. Warunkiem uczestnictwa w badaniu jest wyrażenie „Świadomej Zgody” na udział w Projekcie i sposób jego realizacji, w tym również dotyczący RODO. Dane osobowe uczestników badania nigdy nie zostaną ujawnione, a wyniki badań będą opublikowane w formie anonimowej – informują medycy.

Projekt uzyskał już pozytywną opinię Komisji Bioetycznej, a rozpoczęcie jego realizacji planowane jest od 1 lutego 2022 roku.

/SP ZOZ Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKKS sprawdzi formę świdniczan
Następny artykułWciąż dają się oszukiwać podczas internetowych transakcji