Strona główna Artykuł sponsorowany Poradnik dla osób planujących zakup działki

Poradnik dla osób planujących zakup działki

0

Zakup działki wymaga odpowiedniego przygotowania. Musimy dobrze przemyśleć lokalizację, zorientować się w rynkowych cenach, a na końcu znaleźć teren, który będzie nam odpowiadał. Z tego powodu sprawdź poradnik, który udzieli ci wszystkich potrzebnych informacji.

Jak sprawdzić rodzaj działki?
Większość osób planuje zakup działki po to, aby postawić na niej dom. Choć jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji marzymy o ciepłej kawie wypijanej na tarasie naszego nowego domu, to jednak warto zdać sobie sprawę, że droga do realizacji marzeń pozostaje daleka. Na początek musimy bowiem wybrać odpowiednią działkę, na której postawimy nasz dom. Obecnie oferty sprzedaży są ograniczone, głównie ze względu na fakt, iż coraz więcej osób decyduje się budować własny dom zamiast kupować gotowy, na przykład od dewelopera. Niektóre działki to tereny rolne, które – choć sprzedawane są w dobrej cenie – w pierwszej kolejności muszą zostać odrolnione. Proces ten zajmuje sporo czasu, dlatego nie jest rozwiązaniem dla osób, które chciałyby wybudować dom jak najszybciej. O tym, jak sprawdzić rodzaj działki, możemy przeczytać na stronie internetowej https://www.newhouse.co/jak-sprawdzic-rodzaj-dzialki/.

Plan zagospodarowania przestrzennego
Obecnie działki budowlane możemy kupić głównie na obrzeżach miast. Te kojarzą nam się z względnym spokojem, ciszą i terenami zielonymi. Z drugiej strony warto zawczasu sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, tak aby upewnić się, że kasy nie zostaną zamienione na zakłady pracy, a w naszej okolicy nie powstanie główna droga dojazdowa. Terenów budowlanych poszukują obecnie nie tylko osoby fizyczne, które chciałyby wybudować dom, ale również inwestorzy, przedsiębiorcy czy nawet instytucje państwowe. Oczywiście, plany zagospodarowania przestrzennego mogą ulec zmianom, jednak warto dowiedzieć się, czy już w chwili obecnej nie są planowane inne budowy w okolicy terenu, na którym planujemy wybudować swój dom.

Uzbrojenie działki
Uzbrojenie działki to niezwykle ważny aspekt, gdyż jego brak może spowodować znaczne opóźnienia w budowie domu. Należy sprawdzić, w pobliżu działki znajdują się sieci: kanalizacyjna, wodociągowa, elektroenergetyczna, gazowa. Jeśli nie, warto oszacować, jaki będzie koszt przyłączenia danej sieci oraz jak długo potrwają niezbędne do wykonania prace. Nieuzbrojone działki zwykle sprzedawane są po okazyjnych cenach, jednak pamiętajmy, że przyłączenie sieci bądź budowa przydomowej oczyszczalni ścieków (jeśli podłączenie sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe) to spore wydatki, które mogą w znaczący sposób podnieść całkowite koszty budowy domu.

Wycinanie drzew
Na działce stoi kilka drzew, a może problemem jest tylko jedno, lecz na tyle duże, że całkowicie uniemożliwia budowę domu? Sprawy nie należy bagatelizować, bowiem na wycinkę drzew trzeba uzyskać stosowne pozwolenie organów gminnych. Warto więc zawczasu udać się po poradę do wydziału ochrony środowiska urzędu gminy, aby dowiedzieć się, czy tego rodzaju pozwolenie zostanie nam udzielone. Pamiętajmy, że wycinka drzew bez uprzedniego uzyskania zgody może wiązać się z nałożeniem kary w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Co więcej, samo wycięcie drzewa może okazać się problematyczne, a więc będzie wymagać nawiązania współpracy z wyspecjalizowaną firmą.

Porównanie ofert sprzedaży
Zakup działki to niezwykle trudne zadanie. Na początek należy bowiem zebrać interesujące nas oferty, a następnie porównać je między sobą. Ci, którzy planują zakup działki w województwie Warmińsko-Mazurskim, mogą poszukać ciekawych propozycji na stronie internetowej https://www.newhouse.co/dzialki/warminsko-mazurskie/sprzedaz/. Pamiętajmy przy tym, że wybór właściwej działki wymaga porównania kosztów związanych z jej zakupem, a także udogodnień, jakie oferuje. Dokonując oceny, powinniśmy wziąć pod uwagę również wady, jakie dana działka posiada. Niestety, najczęściej im działka tańsza, tym gorzej zlokalizowana, nieodrolniona bądź nieuzbrojona. Oczywiście, można też trafić na okazyjne oferty, dlatego warto na bieżąco przeglądać portale ogłoszeniowe. W razie potrzeby można też skorzystać z pomocy profesjonalnej agencji nieruchomości, która pomoże nam wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę, a więc działkę w dobrej cenie i dobrze zlokalizowaną.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo grają w kinie? [REPERTUAR CINEMA3D]
Następny artykułWrastanie. Powojenne osiedlenia na 300 zdjęciach