Strona główna 0_Slider Nowe wozy świdnickich strażaków. Kosztowały ponad dwa miliony złotych

Nowe wozy świdnickich strażaków. Kosztowały ponad dwa miliony złotych [FOTO/VIDEO]

0

W jednostkach ratowniczo-gaśniczych w Świdnicy oraz Świebodzicach będą służyć nowe wozy zakupione przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. W środę oficjalnie zaprezentowano pojazdy, które trafiły do świdnickiej komendy. Potwierdzono również, do których jednostek ochotniczych z terenu powiatu świdnickiego zostaną przekazane samochody użytkowane dotychczas przez strażaków z PSP Świdnica.

W ostatnim czasie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy wzbogaciła się o dwa nowe samochody ratowniczo-gaśnicze oraz jeden nowy samochód operacyjny. – 17 stycznia 2022 roku na terenie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu odbyło się uroczyste przekazanie samochodów ratowniczo-gaśniczych zakupionych w przetargu organizowanym przez Komendę Wojewódzką PSP we Wrocławiu – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Nowe wozy ratowniczo-gaśnicze zakupione zostały przy współfinansowaniu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, wojewody dolnośląskiego oraz marszałka województwa dolnośląskiego.

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN wyposażony w nowoczesny akumulatorowy zestaw ratownictwa technicznego został przekazany Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Świdnicy. Wartość pojazdu z wyposażeniem to 998 760 zł z czego 100 tys. zł stanowił wkład Gminy Świdnica. Ze względu na większą uniwersalność nowego pojazdu będzie on pełnił nie tylko funkcję samochodu ratownictwa technicznego, ale będzie mógł być użyty również przy każdym pożarze na terenie naszego powiatu. Nowy MAN zastąpi 17-letni lekki samochód ratownictwa technicznego, który trafi do strażaków ochotników z Gminy Dobromierz – mówi Grzelak. Auto mają otrzymać druhowie z OSP Kłaczyna.

– Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy Scania z funkcją do ograniczania stref skażeń chemicznych i ekologicznych trafił do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzicach. Wartość pojazdu z to 1 079 640 zł, z czego 100 tys. zł stanowił wkład Starostwa Powiatowego w Świdnicy, a 25 tys. zł wyniósł wkład Gminy Świdnica. Samochody ciężkie są nieodzowne, gdy strażacy muszą walczyć z dużymi pożarami, gdyż stanowią zapas wody na potrzeby działań gaśniczych. Nowa Scania zastąpi 16-letni ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z JRG PSP Świebodzice, który trafi do strażaków ochotników z Gminy Świdnica – dodaje zastępca komendanta PSP Świdnica. W tym przypadku wóz otrzymają druhowie z OSP Burkatów.

Na tym nie koniec nowości u świdnickich strażaków. – W listopadzie do Komendy dotarł samochód operacyjny Jeep Compass, który będzie służył funkcjonariuszom do dowożenia Grupy Operacyjnej Komendanta Powiatowego PSP na miejsce poważnych zdarzeń, jakie mogą mieć miejsce na terenie naszego powiatu. Wykorzystywany będzie też przez funkcjonariuszy sekcji kontrolno-rozpoznawczej, którzy przeprowadzają kontrole budynków oraz obiektów pod kątem przestrzegania przepisów ppoż. oraz odbiorów obiektów. Jeep Compass zastąpił przeszło 17-letni samochód Ford Focus, który zostanie przekazany strażakom ochotnikom z Gminy Świdnica. Pojazd kosztował 149 750 złotych, a jego zakup był możliwy dzięki wsparciu gmin z terenu powiatu świdnickiego: gminy Dobromierz, gminy Świdnica, gminy Strzegom, miasta Świdnica, gminy Żarów, gminy Marcinowice, a także firmy Eneris – na łączną kwotę 79 tys. złotych. Pozostałą kwotę w wysokości blisko 71 tys. złotych stanowił wkład Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – wylicza Grzelak.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułNie dali się oszukać „na wnuczka”
Następny artykułSynoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem