Strona główna 112 Książki zostały, pieniądze zniknęły z konta. Kolejna osoba oszukana

Książki zostały, pieniądze zniknęły z konta. Kolejna osoba oszukana

0

Do świdnickiej komendy zgłosiła się ostatnio 21-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego, która na portalu ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż książki. Zamiast spodziewanego zysku kobieta straciła ze swojego konta ponad dwa tysiące złotych. Policjanci ponownie zwracają się z apelem o rozwagę i ostrożność w trakcie internetowych transakcji.

21-letnia kobieta postanowiła sprzedać książki, które przestały już być potrzebne, a tylko zalegały na regale, a przy okazji trochę zarobić. Wystawiła więc je do sprzedaży na jednym z portali ogłoszeniowych. Po wystawieniu książek na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by zakupić wystawiony towar. Osoba sprawiała wrażenie bardzo zainteresowanej i dlatego by wszystko trwało jak najszybciej zaproponowała przesyłkę za pośrednictwem kuriera, którego ona opłaci. 21-latka otrzymała formularz z informacją jak ta usługa będzie wyglądać. Po zapoznaniu się z treściami przesłanymi przez zainteresowaną sprzedająca potwierdziła zamówienie w otrzymanym linku – opisuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Link do transakcji 21-latka otrzymała w komunikatorze WhatsApp. – Pod linkiem kupująca informowała, że już wszystko opłaciła i żeby sprzedająca mogła otrzymać pieniądze, musi uzupełnić formularz. Dlatego kobieta wpisała dane swojej karty płatniczej, a w celu rzekomej dokładnej weryfikacji także trzycyfrowy numer karty. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam środków. Gdy już po całej transakcji 21-latka zalogowała się na swoje konto, okazało się, że ktoś dokonał nieautoryzowanych wypłat z konta na kwotę 2100 złotych – wskazuje Ząbek.

Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych. – Zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce – radzi rzecznik świdnickiej komendy.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułDlaczego papryczki chilli są takie ostre? Jak można temu zaradzić?
Następny artykułKomu zaginął młody kocurek?