Strona główna Artykuł sponsorowany Dlaczego papryczki chilli są takie ostre? Jak można temu zaradzić?

Dlaczego papryczki chilli są takie ostre? Jak można temu zaradzić?

0
Ostre papryczki chilli mają zarówno szerokie grono swoich zwolenników, jak i przeciwników. Podczas gdy mocno pikantne potrawy stanowią dla jednych ogromną przyjemność i frajdę z jedzenia, tak dla innych pikantne potrawy są nie do przełknięcia. Dlaczego jednak papryczki chilli wywołują u ludzi tak nieprzyjemne doznania i czy istnieje sposób, aby szybko złagodzić ten charakterystyczny posmak i pieczenie w ustach?

Czym jest kapsaicyna?
Za specyficzny, ostry smak papryczek chilli i pozostałych ostrych papryk odpowiada substancja nazywana kapsaicyną. Ma ona dosyć specyficzne właściwości. Przede wszystkim związek ten po dostaniu się do naszych ust zaczyna podrażniać receptory odpowiedzialne za wykrywanie ciepła i uszkodzeń tkanki. Tym samym po spożyciu pikantnej potrawy odczuwamy dokładnie to samo, jak w przypadku poparzenia gorącym napojem. Co gorsza w takich momentach pierwszym odruchem jest sięgnięcie po szklankę zimnej wody lub innego napoju. Niestety tutaj sprawę utrudnia kolejna właściwość kapsaicyny, a mianowicie fakt, że nie rozpuszcza się ona w wodzie. Tym samym przepłukanie ust wodą w zasadzie nie przyniesie żadnego rezultatu, a wręcz przeciwnie – może nawet pogorszyć i tak już nieprzyjemną sytuację. Co zatem najlepiej zrobić?

Jak złagodzić ostry smak papryki?
Czy w ogóle możliwe jest złagodzenie przykrego pieczenia w ustach? Okazuje się, że sposobów jest kilka, a to za sprawą kolejnych właściwości kapsaicyny, które już działają na naszą korzyść. Mianowicie kapsaicyna o wiele lepiej rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu, dzięki czemu ulgę przyniesie nam przepłukanie ust nie wodą, lecz np. tłustym mlekiem lub trunkiem z niewielką zawartością alkoholu. Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że wszelkie dolegliwości samoistnie ustąpią po upływie kilkunastu minut. Ciekawostką jest również to, że można do pewnego stopnia uodpornić się na działanie kapsaicyny. Warto w tym miejscu pamiętać, że związek ten pomimo swoich pozornych właściwości podrażniających, w rzeczywistości nie uszkadza naszych tkanek i fizycznie nie dochodzi do poparzeń. Więcej informacji na temat kapsaicyny i jej właściwości, znajduje się w serwisie joblife.pl.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułE-książki dla czytelników świdnickiej biblioteki
Następny artykułKsiążki zostały, pieniądze zniknęły z konta. Kolejna osoba oszukana