Strona główna 0_Slider Ranking liceów i techników. „Kasprowicz”, „Ekonomik” i „Mechanik” wysoko w dolnośląskim zestawieniu

Ranking liceów i techników. „Kasprowicz”, „Ekonomik” i „Mechanik” wysoko w dolnośląskim zestawieniu

0

Miesięcznik „Perspektywy” już raz dwudziesty czwarty opublikował ranking najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. Jedenaste miejsce w wojewódzkim zestawieniu liceów zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. Z kolei Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy uplasowało się na dziesiątym miejscu, a Technikum nr 6 w Zespole Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika znalazło się na pozycji dwunastej w rankingu dolnośląskich techników.

Głównymi adresatami rankingu „Perspektyw” są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich.

W tegorocznym zestawieniu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

  • Kryteria Rankingu Liceów 2022 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
  • Kryteria Rankingu Techników 2022 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Jak wypadły licea i technika z powiatu świdnickiego?

W ogólnopolskim zestawieniu liceów najwyższą lokatę spośród szkół powiatu świdnickiego zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, które uplasowało się na 195. miejscu. Rok wcześniej „Kasprowicz” zajął 241. lokatę. W rankingu wojewódzkim szkoła znalazła się na 11. miejscu. W licealnym rankingu znalazły się również:

  • II Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha w Świdnicy, które zajęło 299. miejsce w kraju (rok wcześniej było to miejsce 283.) i 22. pozycję w województwie,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach na miejscu 948. (rok wcześniej – 985.) i 57. pozycję w województwie dolnośląskim,
  • Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, które uplasowało się na 63. pozycji na Dolnym Śląsku i nie zostało sklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim (rok wcześniej na miejscu 925.).

W przypadku techników ponownie najlepiej wypadło Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, które w ogólnopolskim zestawieniu zajęło 388. miejsce. Rok wcześniej „Ekonomik” uplasował się na 93. miejscu w kraju. W rankingu wojewódzkim szkoła znalazła się tym razem na 10. miejscu. W rankingu techników znalazły się również:

  • Technikum nr 6 w Zespole Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy – 12. miejsce na Dolnym Śląsku i 411. pozycja w zestawieniu ogólnopolskim,
  • Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy – 47. miejsce na Dolnym Śląsku, niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim,
  • Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy – 53. miejsce na Dolnym Śląsku, niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim.

Z tegorocznymi wynikami rankingu można się zapoznać na stronie miesięcznika: zestawienie liceów, zestawienie techników.

/mn/

Poprzedni artykułSzafa chłodnicza – zastosowanie w gastronomii i branży medycznej
Następny artykułZalety ławki treningowej