Strona główna 0_Slider Dworczyk zaprasza do Warszawy samorządowców. Tylko przychylnych rządowi PiS-u? „Jestem zdegustowana”

Dworczyk zaprasza do Warszawy samorządowców. Tylko przychylnych rządowi PiS-u? „Jestem zdegustowana”

0

Poseł Platformy Obywatelskiej żąda szczegółowych informacji o spotkaniu, które dzisiaj dla samorządowców subregionu wałbrzyskiego w Warszawie organizuje poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz szef Kancelarii Rady Ministrów Michał Dworczyk. Jak informuje portal Swidnica24.pl Centrum Informacyjne Rządu „Zaproszeni zostali samorządowcy zgłaszający gotowość współpracy z rządem.” – Jestem zdegustowana, takich dzielących nas, samorządowców działań nie było nigdy. To poniżające dla mieszkańców naszych gmin – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy Świdnica.

„Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk intensywnie pracuje w swoim okręgu wyborczym. Jak dowiedziała się Interia, do samorządowców z okolic Wałbrzycha trafiły zaproszenia na spotkanie w Warszawie. W planach m.in. lunch w Belwederze, spacer do KPRM i nocleg w luksusowym hotelu. Służby prasowe rządu zapewniają nas, że samorządowcy płacą sami za siebie.” – poinformował portal Interia. Spotkanie rozpoczyna się dzisiaj o 13.30 od lunchu i zwiedzania w Belwederze, później przewidziane jest przejście do Kancelarii Rady Ministrów i panel dyskusyjny „Podsumowanie najważniejszych inwestycji i projektów w Subregionie Wałbrzyskim w 2021, plany i wyzwania na rok 2022”. Goście mają nocować w Hotelu Regent, a we wtorek będą uczestniczyć w prezentacji „Program Nowy Ład – druga edycja”. Spotkanie zakończy kolacja.
Na spotkanie zaroszeni zostali tylko niektórzy samorządowcy. Z powiatu świdnickiego w Warszawie na pewno są burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, wójt Marcinowic Stanisław Leń oraz burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz. To szefowie gmin, którzy zdecydowanie deklarują poparcie dla rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. W dotychczasowych programach rządowych wsparcia dla samorządów gminy Strzegom, Jaworzyna Śląska i Marcinowice otrzymały największe dotacje spośród wszystkich gmin powiatu świdnickiego.
Zaproszenia do Warszawy nie otrzymali burmistrz Żarowa Leszek Michalak, wójt gminy Dobromierz Jerzy Ulbin, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek. – Jestem wójtem od 20 lat i nigdy wcześniej takiej sytuacji nie było. Na przykład na Dzień Samorządowca od prezydenta RP otrzymaliśmy zaproszenie wszyscy. Jestem zdegustowana i uważam, że zapraszanie wyłącznie wybranych jest poniżające dla mieszkańców naszych gmin. Czy oni są gorsi? – mówi Teresa Mazurek. – Zawsze deklarowałam swoją apolityczność. Pana ministra Dworczyka zapraszaliśmy wielokrotnie. Jedno jedyne spotkanie, na które był gotów się stawić, pokrzyżowała moja choroba. Później nie było już odzewu. Jeśli jest mowa o kolejnych okresach finansowania, powinniśmy być obecni wszyscy. To znów sytuacja, która dzieli zamiast łączyć.
– Już złożyłam w tej sprawie stosowną interpelację! Oczekuję konkretnych odpowiedzi – kto poniesie koszty organizacji tak luksusowego spotkania? Kto opłaci wyjazd do Warszawy? Na kogo zostaną wystawione faktury, mam tu na myśli przejazd, zakwaterowanie, wynajem sal itp.. Jakie było kryterium wyboru zaproszonych samorządowców? Kto decydował o ich wyborze i dlaczego nie wszyscy samorządowcy z Subregionu Wałbrzyskiego zostali zaproszeni? A także czy prawdą są informacje przekazane przez dziennikarzy WPROST dotyczące ewentualnego dodatkowego podziału środków pomiędzy gminy, których szefowie zostali do Warszawy na to spotkanie zaproszeni – poinformowała dzisiaj posłanka PO Katarzyna Mrzygłocka.
Na pytania redakcji Swidnica24.pl o to, kto został zaproszony na spotkanie, jaki był klucz wyboru oraz koszty spotkania i źródło finansowania, Centrum Informacyjne Rządu odpowiedziało:

„Spotkanie poświęcone jest współpracy i rozwojowi południowo-wschodniej części województwa dolnośląskiego, m. in. zadaniom inwestycyjnym i perspektywom związanym z kolejnym naborem w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. W spotkaniu wezmą udział samorządowcy reprezentujące różne ugrupowania i środowiska polityczne, także samorządowcy związani z praktycznie wszystkimi ugrupowaniami parlamentarnymi. Zaproszeni zostali samorządowcy zgłaszający gotowość współpracy z rządem. Wspólnym celem rządu i tych samorządowców jest rozwój regionu. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie ponosi kosztów zakwaterowania i przyjazdu samorządowców.”

Nie otrzymaliśmy listy zaproszonych samorządowców ani informacji o kosztach organizacji spotkania. Do gmin, których szefowie biorą udział w spotkaniu, zwróciliśmy się z pytaniami o koszty wyjazdu i zakwaterowania.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułJaki rodzaj butów męskich wybrać na zimę?
Następny artykułPrawdopodobieństwo wichur wzrasta. Wyższy stopień zagrożenia