Strona główna 0_Slider Co dalej z obwodnicą Świdnicy? Projektanci chcą kilku milionów za przygotowanie dokumentacji

Co dalej z obwodnicą Świdnicy? Projektanci chcą kilku milionów za przygotowanie dokumentacji

0

Od ponad trzech do przeszło sześciu milionów złotych opiewają oferty złożone w przetargu na opracowanie projektu dla planowanej południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy. To zdecydowanie więcej, niż świdnicki magistrat zamierzał przeznaczyć na ten cel. Od skompletowania dokumentacji oraz pozyskania środków finansowych uzależnione jest rozpoczęcie budowy wyczekiwanego od wielu lat drogowego obejścia miasta.

Starania związane z budową południowej obwodnicy trwają od ponad 20 lat. Na początku października 2021 roku Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przypominał, że pierwsze kroki w sprawie stworzenia drogowego obejścia miasta świdniccy samorządowcy podjęli w 1999 roku. W porozumieniu z gminą Świdnica oraz starostwem powiatowym zlecono sporządzenie studium techniczno-ekonomicznego, a także koncepcji programowo-przestrzennej. Kolejne lata nie przybliżyły jednak rozpoczęcia budowy wyczekiwanej obwodnicy i wyprowadzenia poza miasto ruchu tranzytowego.

Światło w tunelu pojawiło się w 2010 roku, ponieważ ówczesny rząd pozwolił Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zlecić opracowanie dokumentacji technicznej budowy obejścia miasta Świdnicy. Przetarg wygrała firma Scott Wilson, która za 2,5 mln złotych przygotowała dokumentację obejścia Świdnicy, wraz z wyborem optymalnego wariantu po stronie południowo-zachodniej. Ta obwodnica z 2010 roku miała kosztować 460 mln złotych – przypominał dyrektor Gleba. Bez pomocy z zewnątrz miasto nie miało jednak szans na samodzielne podjęcie budowy. Z tego względu wielokrotnie zwracano się do kolejnych rządów o uwzględnienie drogowej inwestycji w krajowych planach budowy dróg. Apele w tej sprawie kierowali posłowie Ziemi Świdnickiej, władze miasta, a także mieszkańcy.

W tej sytuacji, po przeszło dwudziestu latach starań i wobec braku rządowych planów w tym zakresie, inicjatywę w sprawie drogowej inwestycji ponownie postanowili przejąć samorządowcy. W 2020 roku zarząd województwa dolnośląskiego zaproponował władzom Świdnicy podjęcie wspólnych działań związanych z przygotowaniem nowego projektu obwodnicy. Zgodnie z zawartym porozumieniem, wydatki związane z opracowaniem dokumentacji mają zostać pokryte w połowie ze środków województwa i w połowie z budżetu miasta.

Na początku listopada ubiegłego roku Urząd Miejski w Świdnicy rozpoczął poszukiwania firmy projektowej, która zajmie się opracowaniem m.in. analizy techniczno-ekonomiczno-środowiskowej, kosztorysu, projektu budowlanego, projektów wykonawczych, a także uzyskaniem niezbędnych uzgodnień, opinii, pozwoleń oraz decyzji. Dopiero posiadając gotowy projekt podjęte mają zostać rozmowy w sprawie sfinansowania budowy obwodnicy. Przewiduje się, że jej koszt wyniesie około 200 mln złotych. – Dzisiaj zakładamy, że jeżeli uda nam się uzyskać zewnętrzne źródło finansowania – a marszałek województwa cały czas deklaruje przekazanie 50% środków – to obwodnica świdnicka ma szansę zaistnieć w roku 2028 – wskazywał Gleba.

Jak miałaby wyglądać planowana południowo-zachodnia obwodnica Świdnicy? – Projektowana droga będzie pełnić funkcję południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy. Początek projektowanej drogi przewiduje się w miejscu istniejącego skrzyżowania z drogą krajową nr 35 w m. Słotwina, natomiast koniec na wysokości Boleścina, w miejscu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 382. Długość planowanej do zaprojektowania drogi wynosi około 8-11,5 km, w zależności od wybranego wariantu. Droga będzie przebiegać po terenach leśnych oraz uprawnych, będzie krzyżować się z istniejącymi drogami, które zostaną włączone w jej przebieg za pomocą skrzyżowań prostych lub skanalizowanych lub skrzyżowań typu rondo w zależności od prognozowanego ruchu – zaznaczono w materiałach dołączonych do zamówienia ogłoszonego przez Urząd Miejski w Świdnicy.

20 stycznia poinformowano, że realizacją prac projektowych zainteresowane są cztery firmy. Złożone przez nie oferty znacząco przekroczyły jednak kwotę, jaką planowano przeznaczyć na ten cel, czyli 1,5 mln złotych. Spółka EMProjekt z Katowic zaproponowała wykonanie dokumentacji za ponad 3 mln 754 tys. złotych, Databout z Warszawy za przeszło 4 mln 243 tys. zł, PBW Inżynieria z Wrocławia za 4 mln 426 tys. zł, natomiast Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Trakt” z Sędzisławia złożyło ofertę opiewającą na ponad 6 mln 218 tys. złotych.

O dalszych działaniach związanych z planowaną budową południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułRusza nabór wniosków na nagrody dla sportowców!
Następny artykułKolejna kraksa. Zderzenie w Bystrzycy Dolnej [FOTO]